Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Koszty operacji Impact

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 19 lutego 2015

Parlament Kanady opublikował szacunkowe koszty zaangażowania wojskowego w ramach wielonarodowej koalicji państw walczących z islamistami w Iraku i Syrii.

Koszt półrocznego zaangażowania wojskowego Kanady nad Irakiem może wynieść nawet 166,4 mln CAD. Ponad połowę środków pochłonie użycie lotnictwa wojskowego, w tym samolotów wielozadaniowych CF-188 Hornet. Kanadyjczycy przeprowadzili dotąd blisko 500 misji bojowych nad Irakiem, dokonując m.in. 324 nalotów na centra dowodzenia i składy z uzbrojeniem islamistów / Zdjęcie: MO Kanady

Kanadyjskie operacje wojskowe nad Irakiem prowadzone są od sierpnia 2014. Początkowe zaangażowanie ograniczało się do transportu uzbrojenia i wyposażenia wojskowego dla irackich sił zbrojnych oraz współpracujących z nimi kurdyjskich Peszmergów (Kanadyjska pomoc dla Iraku, 2014-09-17). Specjalny most powietrzny utworzyły samoloty transportowe CC-130J Super Hercules i CC-177 Globemaster III z Canadian Forces Base Trenton.

30 października 2014 pierwsze misje bojowe wykonały kanadyjskie CF-188 Hornet ze składu 4. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego stacjonującego w CFB Cold Lake. Wojska lotnicze Kanady przebazowały do Kuwejtu sześć Hornetów. Komponent lotniczy kanadyjskiego kontyngentu wojskowego uzupełniają też dwa samoloty patrolowe CP-140 Aurora (kanadyjskie oznaczenie P-3 Orion) z CFB Greenwood i jeden wielozadaniowy CC-150T Polaris (Airbus A310 MRTT) z CFB Trenton.

Kanadyjską misję wojskową na Bliskim Wschodzie, Operation Impact, ustanowiono na pół roku. Naloty na pozycje islamistów w Iraku będą prowadzone do 7 kwietnia 2015. Misja może zostać przedłużona o kolejne 6 miesięcy. W parlamentarnym raporcie koszt zaangażowania sił zbrojnych Kanady w regionie szacowany jest na 128,8-166,4 mln CAD (378,4-488,8 mln zł) w pierwszym półroczu i 242,7-351,2 mln CAD (713,1-1 mld zł) w ciągu 12 miesięcy, w zależności od intensywności działań bojowych.

Ponad połowa kosztów przypada na wykorzystywanie samolotów. Kanadyjskie lotnictwo wykonało dotąd 496 misji bojowych nad Irakiem, w tym 324 uderzenia na pozycje islamistów. CC-150T Polaris ze składu 437 Transport Squadron dostarczył sojuszniczym jednostkom 2124 t paliwa lotniczego. Patrolowe CP-140 Aurora przeprowadziły z kolei co najmniej 90 lotów patrolowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.