Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Enforce Tac 2015: XTR-12 z Turcji

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 06 marca 2015

UTAS pokazał na Enforce Tac nową, zasilaną z magazynka pudełkowego strzelbę samopowtarzalną XTR-12 kalibru 12.

Turecki UTAS pokazał w Norymberdze strzelbę samopowtarzalną kalibru 12 zasilaną z magazynków pudełkowych o identycznej obsłudze, jak broń rodziny AR-10/AR-15. Wszystkie manipulatory rozmieszczone są dokładnie tak samo, jak w tych karabinach i karabinkach

Turecka konstrukcja z UTAS jest o tyle ciekawa, że została zaprojektowana dokładnie na kształt karabinu AR-10, większego brata karabinka AR-15/M16. Wszystkie manipulatory są identyczne, jak w amerykańskim modelu. Tak samo, aby przeładować broń trzeba użyć napinacza w kształcie litery T, przełącznik rodzaju ognia jest wygodnie umieszczony pod kciukiem. Zespół ruchomy blokowany jest w tylnym położeniu po wystrzeleniu całej amunicji z magazynka, a zwalnia się go za pomocą typowej dźwigni znanej z AR-10/AR-15.

XTR-12 jest bardzo lekki, jak na strzelbę samopowtarzalną do amunicji 12/70 i 12/76. Masa broni wynosi jedynie 3,6 kg. Komora zamkowa i spustowa wykonane są ze stopu aluminium PA9 (7075-T6), a zamek i nasadka ryglowa ze stali 40HM (4140 według AISI). Z tego samego materiału jest długa, 475-mm lufa.

Długość całkowita strzelby samopowtarzalnej XTR-12 wynosi 965 mm z stopką maksymalnie wsuniętą i 1045 mm z wysuniętą. Broń może być oferowana w odmianie samoczynno-samopowtarzalnej dla służb / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Broń działa na zasadzie wykorzystania energii gazów odprowadzanych przez boczny otwór w lufie, oddziałujących na tłok o krótkim skoku. Zamek ryglowany jest przez obrót. Turecka konstrukcja jest zasilana z magazynków pudełkowych, zwalnianych za pomocą zdublowanych przycisków po prawej i lewej stronie komory spustowej. Mają one pojemność 2, 5 lub 7 sztuk amunicji.

XTR-12 został wyposażony w zespół szyn montażowych w miejscu łoża, jak też kolbę o regulowanym w pięciu zakresach położeniu stopki. Broń może być dostarczana w pokryciu Cerakote w kolorze czarnym, zielonym i piaskowym. Rozkładanie odbywa się bez użycia narzędzi, dokładnie tak samo, jak w AR-10/AR-15. Wcześniej UTAS oferował ciekawą strzelbą powtarzalną UTS-15 w układzie bezkolbowym z dwoma magazynkami rurowymi (IDEF 2011: Niezwykły UTAS UTS 15, 2011-05-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.