Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ostatni Formidable dla Singapuru

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 27 sierpnia 2008

Singapurska marynarka wojenna (RSN) przejęła ostatnią z 6 zamówionych fregat typu Formidable. Jednostka wejdzie do służby w przyszłym roku.


RSS Steadfast. Jednostka ta jako pierwsza fregata Singapuru, w czasie międzynarodowych ćwiczeń RIMPAC w lipcu 2008, odpaliła rakietę przeciwokrętową Harpoon / Zdjęcie: US Navy

Fregaty typu Formidable wywodzą się z francuskich fregat typu La Fayette. Mają wyporność 3200 t i długość 114,8 m. 4 silniki MTU 20V 8000 M90, o mocy 11 tys. KM każdy, zapewniają prędkość maksymalną 27 w. Jednostki będą wpięte w sieciocentryczny system dowodzenia i kontroli singapurskich sił zbrojnych. Wyposażenie elektroniczne - z radarem wielofunkcyjnym Thales Herakles na czele - pochodzi niemal całkowicie z Europy. Główne uzbrojenie to pociski przeciwokrętowe Boeing Harpoon, przeciwlotnicze/przeciwrakietowe MBDA Aster 15, przeciwpodwodne torpedy Eurotorp A244/S Mod 3 i działo Oto Melara 76 mm.

W 2002 zamówienie na 6 takich jednostek zostało złożone we francuskiej DCNS. Stocznia w Lorient wykonała pierwszą fregatę, RSS Formidable (nr burtowy 68), która weszła do służby 5 maja 2007. Pozostałe jednostki zbudowano w stoczni ST Marine w Singapurze. 5 lutego 2008 trzy fregaty - RSS Interpid (69), RSS Steadfast (70) i RSS Tenacious (71) - zostały jednocześnie przyjęte do służby w RSN (zobacz: Trzy fregaty).

Ostatnie dwie, Stalwart (72) i Supreme (73), zostaną przyjęte do służby prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2009. Wszystkie jednostki tego typu wejdą w skład 185. eskadry RSN i zastąpią niemieckie, wycofane już kutry rakietowe (zobacz: Sea Wolfy zakończyły służbę).

Fregaty typu Formidable są największymi jednostkami nawodnymi singapurskiej marynarki wojennej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.