Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Czesi rozbudują armię

Strategia i polityka, 25 kwietnia 2015

Republika Czeska planuje w ciągu najbliższej dekady dwukrotnie zwiększyć nakłady na siły zbrojne i zwiększyć ich liczebność nawet o 7-10 tys. żołnierzy.

Zakładane jest zwiększenie liczebności czeskich sił zbrojnych do 2025 z obecnych 16,6 tys. do 24-27 tys. żołnierzy. W związku z tym ma nastąpić wzrost nakładów na obronność z obecnego 0,96% PKB do 1,4% w 2020 / Zdjęcie: ACR

Czeski rząd opracowuje plany rozbudowy armii. Jak donosi dziennik Mladá fronta Dnes, w odniesieniu do pierwszych planów, zakładane jest zwiększenie liczebności sił zbrojnych do 2025 z obecnych 16,6 tys. do 24-27 tys. żołnierzy. Początkowo zakładano stopniowy wzrost etatów o 7 tys. w ciągu dekady. Obecnie rozważa się rozbudowę armii nawet o 10 tys. żołnierzy zawodowych. Dodatkowo Republika Czeska ma mieć 5 tys. czynnych rezerwistów, zdolnych w bardzo krótkim czasie zasilić szeregi sił zbrojnych.

Czescy politycy skupiają się nie tylko na rozbudowie sił zbrojnych, ale przede wszystkim – jak twierdzi minister obrony Martin Stropnicky – nad filozofią ich działania. Rozważane jest m.in. przywrócenie poboru. Decyzje na ten temat mają zapaść do końca czerwca br.

Koalicja rządowa uwzględniła tez stopniowe zwiększanie nakładów na obronność z obecnych 0,96% PKB do 1,4% w 2020 (Czeskie rozbrojenie, 2011-01-31). Oznacza to wzrost z 41 mld koron (6 mld zł) w 2014 do 71,5 mld koron (10,5 mld zł) do końca obecnej dekady. Według ministerstwa obrony, dodatkowe pieniądze zostaną wykorzystane na zaciąg nowych żołnierzy, ich szkolenie i żołd, niemniej większość ma zostać przeznaczona na zakupy nowoczesnego sprzętu i wyposażenia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra