DSCA wydała zgodę na świadczenie usług wsparcia technicznego australijskich niszczycieli rakietowych typu Hobart. Porozumienie musi zaakceptować Kongres USA.
Departament Obrony USA zwrócił się do Kongresu z prośbą o zgodę na świadczenie usług wsparcia technicznego australijskich niszczycieli rakietowych typu Hobart. Prace mają dotyczyć m.in. aktualizacji oprogramowania oraz przeglądu elementów wyposażenia systemu Aegis, dostawy części zamiennych i materiałów szkoleniowych, a także wsparcia organizacyjnego użytkownika. Wartość programu szacowana jest na 275 mln USD (1 mld zł).
Wsparcie techniczne australijskich okrętów będzie realizowane w ramach rządowego programu Foreign Military Sale. Pośrednikiem zostanie US Navy. Lockheed Martin będzie z kolei odpowiadać za koordynację całości prac. Porozumienie nie przewiduje offsetu.
Za budowę serii niszczycieli rakietowych typu Hobart odpowiada konsorcjum AWD Alliance, w skład którego wchodzi rządowa Defence Material Organisation (DMO), Raytheon oraz stocznia ASC (Brak wiary w ASC, 2014-11-26). Okręty powstają w ramach wieloletniego programu zakupowego, Air Warfare Destroyer.
Budowa Hobartów postępuje mimo kilkuletniego opóźnienia. Winą za niedotrzymanie terminów obarcza się przede wszystkim wspomnianą stocznię ASC z Adelaide na południu kraju. Ponadto konsorcjum AWD przekroczyło już ustalony kosztorys programu o co najmniej 600 mln AUD (1,7 mld zł). Władze Australii zwróciły się do hiszpańskiej Navantii oraz lokalnej filii BAE Systems z prośbą o wsparcie techniczne i pomoc w budowie jednostek (Na ratunek AWD, 2014-12-10).