Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IDEF 2015: Broń z Azerbejdżanu

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 05 maja 2015

Ministerstwo Przemysłu Obronnego Azerbejdżanu zaprezentowało na targach IDEF nowe konstrukcje strzeleckie m.in. następcę SWD i eksportową odmianę AK-74 do amunicji 5,56 mm x 45.

Nowości z Azerbejdżanu na tegorocznych targach IDEF, od góry: uniwersalny karabin maszynowy UP (prezentowana była także erkaemowa odmiana HP) i samopowtarzalny karabin wyborowy Yirtici do naboju 7,62 m x 54R oraz powtarzalny ST-308 Yalquzaq do amunicji 7,62 mm x 51 NATO

Co dwa lata w Stambule można zobaczyć najnowsze konstrukcje wojskowe produkowane w Azerbejdżanie. W tym roku Ministerstwo Przemysłu Obronnego Azerbejdżanu, któremu podlegają zakłady zbrojeniowe zaprezentowało kilka nowości (IDEF 2013: Nowości z Azerbejdżanu, 2013-05-08). Zalicza się do nich 5,56-mm karabinek EM14, 7,62-mm samopowtarzalny karabin wyborowy Yirtici, 40-mm granatnik rewolwerowy RBG M11 i zmodyfikowany 14,5-mm karabin wyborowy IST-14,5 T.

5,56-mm karabinek automatyczny EM14 ma lufę długości 415 mm i długość całkowitą 945 mm, tak samo, jak AK-74. Masa z pustym magazynkiem 3,6 kg, z w pełni załadowanym 30 sztukami amunicji 3,9 kg

EM14 to nieznacznie zmodyfikowany odmiana AK-74, wyposażona w system szyn montażowych w miejscu łoża i nakładki na rurę gazową, pozwalający na bardzo wygodny chwyt, jak też kolbę o regulowanej długości stopki. Broń zasilana jest z nowych polimerowych, półprzezroczystych magazynków (są też oferowane do amunicji 7,62 mm x 39 i 5,45 mm x 39), pozwalających na wizualną kontrolę pozostałej liczby nabojów. Na targach broń była pokazywana z celownikiem kolimatorowym RS-M, osadzonym na szynie bocznej.

Samopowtarzalny karabin wyborowy Yirtici ma lufę długości 620 mm, przy długości całkowitej 1185 mm z rozłożoną kolbą (951 mm ze złożoną). Masa broni wynosi 6 kg. Pocisk osiąga prędkość wylotową 830 m/s

Ciekawostką jest proponowany następca rosyjskiego SWD w siłach zbrojnych Azerbejdżanu. To samopowtarzalny karabin wyborowy Yirtici (Jiriż) do amunicji 7,62 mm x 54R, zasilany z 10-nabojowego stalowego magazynka z Dragunowa. Broń została wyposażona w regulator gazowy, jak też kolbę składaną na lewą stronę. Ma ona możliwość podniesienia poduszki policzkowej oraz regulacji stopki w pionie i poziomie.

Azerowie zaprezentowali w Stambule produkowany na serbskiej licencji 40-mm granatnik rewolwerowy RBG M11. Broń ma komory dostosowane do granatów długości 140 mm. Długość lufy to 300 mm, masa bez celownika i amunicji 5,9 kg. Długość z kolbą złożoną/rozłożoną 725/800 mm / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Karabin został dostosowany do strzelców prawo- i leworęcznych, rękojeść napinania może być umieszczona z wybranej strony karabinu. Skrzydełko bezpiecznika jest zdublowane po obu stronach komory zamkowej i umieszczone nad chwytem. Można je wygodnie przesuwać za pomocą kciuka. Co ciekawe, Yirtici został wyposażony w zatrzask zespołu ruchomego po wystrzeleniu ostatniego naboju, bardzo podobny do tego zastosowanego w… amerykańskich karabinkach M16/M4.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra