Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Białorusko-chiński Polonez

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 17 maja 2015

Podczas parady w Mińsku po raz pierwszy można było zobaczyć nową białoruską wieloprowadnicową wyrzutnię pocisków rakietowych Polonez. System ma trafić do linii w 2016.

RSZO Polonez na Paradzie Zwycięstwa / Zdjęcie: news.tut.by

Podczas Parady Zwycięstwa, która odbyła się 9 maja w Mińsku, można było zobaczyć m.in. nową białoruską wieloprowadnicową wyrzutnię pocisków rakietowych (RSZO, rieaktiwnyj sistiem załpowowo ognia) Polonez. System jest umieszczony na podwoziu 8x8 MZKT-7930 Astrolog (korzystają z niego także m.in. rosyjskie wyrzutnie Iskander). Na paradzie pokazano dwie 8-prowadnicowe wyrzutnie i dwa pojazdy transportowo-załadowcze. Poinformowano przy tym, że pojedynczy system może atakować do 8 celów położonych w odległości ponad 200 km.

Według białoruskich analityków, w RSZO Polonez wykorzystano pociski rakietowe importowane z ChRL. Chodzi o 301-mm pociski typu A200, produkowane przez przedsiębiorstwa wchodzące w skład koncernu CASC (Zhuhai 2014: Mobilna wyrzutnia rakietowa, 2014-11-15). Sprzedażą eksportową pocisków A200 zajmują się ALIT i Poly Technologies. W kwietniu przedstawiciele obu przedsiębiorstw przyjmowali swych białoruskich partnerów, co było zapewne kolejnym etapem rozmów kontraktowych.

Białoruś jest prawdopodobnie pierwszym zagranicznym odbiorcą pocisków A200. Mają one długość 7264 mm i rozpiętość usterzenia równą 615 mm. Masa A200 wynosi 750 kg. Salwa 8 pocisków do 8 celów może zostać wystrzelona w ciągu 50 s. Przygotowanie do rozpoczęcia ognia trwa 8 minut. Głowice bojowe, trzech typów, są naprowadzane na cele systemem bezwładnościowo-satelitarnym. Dokładność trafienia w cel mieści się w granicach 30-50 m.

RSZO Polonez to pierwszy taki system w historii Białorusi. Jak dotąd, armia białoruska korzysta z podobnych systemów produkcji sowieckiej (rosyjskiej). Rodzimy system ma wejść do linii w 2016.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra