Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Czechy kupią izraelskie radary 3D

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 31 maja 2015

Rząd Czech postanowił kupić od Izraela radary 3D. Elta Systems ma je dostarczyć we współpracy z czeską kompanią Retia z Pardubic.

Radar Elta Systems EL/M-2084 w wersji dla systemu Iron Dome / Zdjęcie: IAI

Rząd Czech zdecydował o zakupie od Izraela 5 wojskowych radarów 3D. Pierwotnie armia zamierzała w przetargu ogłoszonym w 2012 nabyć 10 radarów 3D za ok. 3,5 mld CZK (525 mln zł). Jesienią ub.r. rząd odrzucił ofertę konsorcjum przedsiębiorstw czeskich i słowackich (zrezygnowano też z realizacji wspólnego programu Czech z Polską, Węgrami i Słowacją – oficjalnie z powodu problemów prawnych). Kolejną ofertę przestawiła czeska Retia z izraelskim IAI Elta Systems. Ich głównym konkurentem był amerykański Lockheed Martin (Możliwości 3DELRR, 2011-01-06), który oferował radary tańsze o kilkaset milionów koron, ale – według czeskich analityków – o gorszych parametrach (głównym problemem ma być możliwość zakłócania cywilnych systemów komunikacyjnych przez radar pracujący w paśmie L – radar izraelski pracuje w paśmie S). Swoje radary oferowali też Szwedzi i Francuzi.

Według dziennika E15, rząd zdecydował wydać na 5 radarów ponad 5,9 mld CZK (884 mln zł), to znaczy blisko cztery razy więcej za radar niż planowano. Wydzielona na zakup kwota ma wystarczyć na wsparcie logistyczne do 2040 oraz przedłużenie eksploatacji obecnie używanych, przestarzałych sowieckich radarów P-37. Pierwszy nowy radar ma zostać dostarczony w 2017. Petr Novák, szef Retii, twierdzi, że udział jego przedsiębiorstwa i reszty czeskiego przemysłu w realizacji kontraktu wyniesie 40%.

Oddzielnie radary 3D chce kupić Słowacja. Jej rząd planuje nabycie trzech systemów, które mają pokryć całe terytorium kraju. Minister obrony Słowacji Martin Glváč powiedział, że chce by ich cena jednostkowa nie przekroczyła 20 mln EUR (82 mln zł). Przetarg ma zostać ogłoszony jesienią br.

Czesi wybrali najprawdopodobniej odpowiednio zmodyfikowaną wersją Elta Systems EL/M-2084 Multi-Mission Radar (MMR) 3D AESA. Może on wykrywać i śledzić do 1200 celów w zasięgu do 250 km. Jego antena obejmuje sektor do 120o w azymucie. Radary tego typu wykorzystano w systemach przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Spyder, Iron Dome i David’s Sling.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra