Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Piraci porwali czołgi

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 30 września 2008

U wybrzeży Somalii piraci porwali statek, przewożący ukraińskie czołgi i inny, ciężki sprzęt dla Kenii. Obserwujący jednostkę Amerykanie twierdzą jednak, że broń przeznaczona jest dla Sudanu.

Do czasu ukraińskich dostaw, podstawowy i jedyny ciężki sprzęt pancerny Kenii stanowiło 76 czołgów Vickers Mk3 (na zdjęciu). Te 40-tonowe pojazdy, wyposażone w działo L7A1 kalibru 105 mm, były przeznaczone dla mniej zasobnych odbiorców eksportowych. Ostatecznie zakupiły je 30 lat temu Kenia i Nigeria

Płynąca pod banderą Belize MV Faina, z 21 marynarzami na pokładzie, została zajęta przez somalijskich piratów 25 września, ok. 350 km od wybrzeża. Później zacumowano ją w pobliżu portu Hobjo. W ładowniach statku znajdują się m.in. 33 czołgi T-72, granatniki przeciwpancerne, łącznie 2 300 t ładunku, który został wysłany z Ukrainy.

Jednostka jest stale obserwowana przez amerykański niszczyciel USS Howard, wchodzący w skład 5 Floty i - jednocześnie - międzynarodowych sił, nadzorujących wybrzeże Somalii. Znajdujący się od kilkunastu lat w stanie chaosu kraj, stał się bowiem polem działania coraz silniejszych grup piratów, którzy wymknęli się spod jakąkolwiek kontroli (zobacz: Plaga piratów w Somalii).

29 września przedstawiciele 5 Floty stwierdzili, że ładunek MV Faina nie jest przeznaczony dla Kenii, ale ma trafić do objętego sankcjami Sudanu. Rewelacjom tym zaprzeczył rząd w Nairobi, twierdząc, że posiada wszystkie niezbędne dokumenty, potwierdzające zakup, a wartość frachtu wynosi ok. 30 mln USD.

Faktem jest bowiem, że w 2007 do Kenii trafiły pierwsze - używane lecz wyremontowane - T-72 z Ukrainy, łącznie 110 egz. W tym roku dostawy miały być kontynuowane. Ukraina wysyła również transportery opancerzone (w 2007 - 85 egz.) oraz broń lekką.

Kenijskie siły zbrojne liczą ok. 45 tys. zawodowych żołnierzy (przy liczbie ludności ok. 37 mln) i są finansowane z budżetu, szacowanego na ok. 300 mln USD rocznie. Trzon tych sił stanowią 40-tysięczne wojska lądowe, zgrupowane w 2 brygadach pancernych, 4 piechoty i jednostkach wsparcia. W ciągu ostatnich lat Kenia, sojusznik USA w regionie, zdecydował się na częściowe doposażenie sił zbrojnych, bazując na dobrej koniunkturze gospodarczej i tanim uzbrojeniu z Ukrainy.

Piraci nie są w stanie wyładować czołgów na brzeg. Żądają natomiast okupu - początkowo 35 mln, obecnie 20 mln USD. Biorąc pod uwagę fakt pojmania zakładników (Ukraińców, Rosjan i Łotysza) i ładunek jednostki, Amerykanie nie zdecydują się prawdopodobnie na jej odbicie. Problemem będzie również zapłacenie okupu - nie ma jednoznacznego adresata żądań. Mimo, że broń przeznaczona jest dla Kenii, za ładunek, aż do zawinięcia do docelowego portu, odpowiada strona ukraińska. Rzecznik rządu w Nairobi zapowiedział już, że Kenia nie zapłaci okupu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.