Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amerykanie w Szawlach

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 30 września 2008

W ramach kolejnej zmiany natowskich kontyngentów lotniczych, przeznaczonych do patrolowania przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, w litewskich Szawlach wylądowały 4 amerykańskie F-15C, które zmienią niemieckie Phantomy.

Amerykańskie F-15C będą działać z bazy w Szawlach po raz pierwszy. Poprzednio USAF wystawiły F-16C. Do tej pory na litewskim lotnisku stacjonowały samoloty z 17 kontyngentów, wystawionych przez 13 państw. Wśród samolotów przeważały głównie różne modele F-16, ale reprezentowane były również polskie MiG-i 29, rumuńskie MiG-i 21 Lancer, brytyjskie Tornada, hiszpańskie i francuskie Mirage (odpowiednio F-1M i 2000C) oraz niemieckie Phantomy / Zdjęcie: MO Litwy

Misje patrolowe (Air Policing), prowadzone są nad państwami, które nie posiadają samolotów, zdolnych do zapewnienia stałej kontroli własnej przestrzeni powietrznej. Od lat US Air Force wspiera w ten sposób Islandię, zaś belgijskie wojska lotnicze - Luksemburg.

Po wstąpieniu nowych państw do NATO, taka sama sytuacja wystąpiła w przypadku Słowenii (gdzie działają Włosi i Węgrzy) oraz Litwy, Łotwy i Estonii. Pierwsze sojusznicze samoloty pojawiły się nad terytorium tych ostatnich państw 29 marca 2004. Od tej pory, z reguły co 3 miesiące, kontrolę nad przestrzenią powietrzną państw nadbałtyckich przejmują kolejne państwa sojusznicze.

Polska zorganizowała już dwukrotnie taką misję, w 2006 i w 2008 (zobacz: PKW Orlik 2). Ostatnia misja, prowadzona siłami ok. 100 żołnierzy i 4 MiG-ów 29, zakończyła się 30 czerwca. Naszych lotników zastąpili Niemcy z Jagdgeschwader 71 Richthofen (JG 71 R), wyposażeni w 4 samoloty F-4F Phantom. Tych z kolei zastąpili dzisiaj Amerykanie. Poprzednio gościli w 1. Aviacijos Baze Siaulai (czyli w Szawlach), w ostatnim kwartale 2005.

Misja nad państwami bałtyckimi ma trwać w obecnym kształcie do 2011. Do tego czasu ma się wyjaśnić, czy nasi północni sąsiedzi zakupią samoloty wielozadaniowe, czy NATO przejmie obowiązek kontroli przestrzeni powietrznej na stałe, podobnie, jak w przypadku Islandii i Luksemburga.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.