Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Finlandia modernizuje flotę

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 30 września 2015

Rząd w Helsinkach dał zielone światło do uruchomienia programu zakupu nowych wielozadaniowych okrętów.

W latach 2020. fińską marynarkę wojenną czeka metamorfoza. Służbę zakończą 4 patrolowce typu Rauma i 2 stawiacze min typu Hämeenmaa, a w ich miejsce pojawią się co najmniej 4 nowe wielozadaniowe okręty / Rysunek: MO Finlandii

W latach 2020. na fińskich wodach terytorialnych pojawi się seria nowych wielozadaniowych okrętów. Ministerstwo obrony wydało właśnie zgodę na rozpoczęcie przygotowań do zakupu co najmniej 4 jednostek w ramach programu Laivue 2020. Helsinki chcą przeznaczyć na jego realizację 1,2 mld euro (5 mld zł).

Nowe okręty zastąpią w linii te jednostki, które w następnej dekadzie utracą swą obecną wartość bojową. W tym okresie służbę pod fińską banderą zakończą m.in. 4 kutry patrolowe typu Rauma i 2 stawiacze min typu Hämeenmaa. Obie konstrukcje oparto na technologiach opracowanych w latach 1980.-1990. i mimo modernizacji w coraz mniejszym stopniu gwarantują skuteczną ochronę interesów morskich państwa (Raumy zmodernizowane, 2014-03-19).

Ogłoszony przez Finlandię plan zakupowy zakłada podzielenie programu Laivue 2020 na dwa etapy. Pierwszy z nich będzie polegał na opracowaniu projektu nowych okrętów i wyborze dostawcy. Jego realizację przewidziano na lata 2015-2018. Rząd w Helsinkach liczy, że już w 2019 rozpocznie się budowa pierwszej z jednostek. Ostatni okręt opuści suchy dok stoczni w 2024. Okręty mają uzyskać całkowitą zdolność bojową do końca następnej dekady.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.