Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tysiące Hellfire dla Iraku

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 08 stycznia 2016

Władze Iraku zwróciły się do USA z prośbą o sprzedaż dużej partii pocisków kierowanych AGM-114 Hellfire.

Pociski kierowane AGM-114 Hellfire przenoszone są m.in. przez samoloty Cessna AC-208B Combat Caravan irackich wojsk lotniczych / Zdjęcie: US Army

DSCA (Defense Security Cooperation Agency) przesłała do Kongresu USA dokumenty niezbędne do wydania zgody na sprzedaż Irakowi 5000 pocisków kierowanych AGM-114 Hellfire, w tym przeciwpancernych AGM-114K z głowicą z ładunkiem kumulacyjnym, termobarycznych AGM-114N służących do zwalczania siły żywej w jaskiniach i zamkniętych pomieszczeniach i AGM-114R z głowicami wielozadaniowymi. Ponadto, Bagdad zamierza nabyć też 10 zestawów ćwiczebnych 114K M36E9. Wartość potencjalnej umowy obliczana jest na 800 mln USD (3,1 mld zł).

Podmiotem odpowiedzialnym za produkcję pocisków kierowanych AGM-114 Hellfire będzie Lockheed Martin. Producent dostarczy zamówione uzbrojenie Departamentowi Obrony USA, który będzie występował w przedsięwzięciu jako pośrednik. Umowa zostanie zrealizowana w ramach rządowego programu FMS (Foreign Military Sales).

Irackie zapasy magazynowe AGM-114 Hellfire wyraźnie zmalały wskutek użycia tego uzbrojenia w walce z bojówkarzami Ad-Daula al-Islamijja i innych organizacji islamistycznych (Irakijczykom skończyły się Hellfire, 2014-06-23). Amerykańskie pociski kierowane są też intensywnie używane przez lotnictwo wielonarodowej koalicji, bombardujące pozycje islamistów zarówno w Iraku, jak i w sąsiedniej Syrii (Koalicjanci bombardują składy z paliwem, 2015-11-24; USA odcinają islamistów od źródeł finansowania, 2015-11-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.