Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USA wybierają bazy na Filipinach

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 14 stycznia 2016

Władze Filipin zamierzają udostępnić USA osiem baz wojskowych na terenie kraju.

USA uzyskają dostęp do 8 filipińskich baz wojskowych, w tym 5 lotnisk i 2 portów morskich. Większość obiektów zlokalizowana jest na terenie największej północnej wyspy Luzon, a także na wyspie Palawan, znajdującej się na zachodzie kraju / Zdjęcie: USAF

Amerykańskie siły zbrojne najprawdopdobniej uzyskają dostęp do aż 8 filipińskich baz wojskowych (Więcej amerykańskich baz na Filipinach, 2015-04-26). Manila zamierza udostępnić USA m. in. 5 lotnisk, w tym dawną Clark Air Base, która była używana przez USAF do początku lat 1900. Amerykanie będą też korzystać z 2 portów morskich i poligonu położonego w dżungli.

Trzy bazy wojskowe zlokalizowane są na największej wyspie Luzon, położonej na północy. Kolejne 2 na zachodniej wyspie Palawan. Waszyngton chce też uzyskać dostęp do 3 cywilnych portów lotniczych i morskich, w tym dawnej U.S. Naval Base Subic Bay, którą US Navy musiała opuścić w latach 1990.

Przed kilkoma dniami Sąd Najwyższy Filipin odrzucił zarzuty o niekonstytucyjności specjalnego amerykańsko-filipińskiego porozumienia o współpracy wojskowej, EDCA (Enhanced Defense Cooperation Agreement), zawartego wiosną 2014 (Filipiny przyjmą amerykańskie wojska , 2016-01-12). W myśl umowy siły zbrojne USA uzyskają dostęp do wybranych baz na terenie Filipin, w których magazynowany będzie sprzęt wojskowy i zapasy.

Zintensyfikowana zostanie też współpraca szkoleniowa. Obecność sił zbrojnych USA na Filipinach ma mieć charakter rotacyjny, w związku z czym Amerykanie nie będą mogli wznosić własnych instalacji wojskowych na terytorium sojusznika.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.