Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USA wybierają bazy na Filipinach

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 14 stycznia 2016

Władze Filipin zamierzają udostępnić USA osiem baz wojskowych na terenie kraju.

USA uzyskają dostęp do 8 filipińskich baz wojskowych, w tym 5 lotnisk i 2 portów morskich. Większość obiektów zlokalizowana jest na terenie największej północnej wyspy Luzon, a także na wyspie Palawan, znajdującej się na zachodzie kraju / Zdjęcie: USAF

Amerykańskie siły zbrojne najprawdopdobniej uzyskają dostęp do aż 8 filipińskich baz wojskowych (Więcej amerykańskich baz na Filipinach, 2015-04-26). Manila zamierza udostępnić USA m. in. 5 lotnisk, w tym dawną Clark Air Base, która była używana przez USAF do początku lat 1900. Amerykanie będą też korzystać z 2 portów morskich i poligonu położonego w dżungli.

Trzy bazy wojskowe zlokalizowane są na największej wyspie Luzon, położonej na północy. Kolejne 2 na zachodniej wyspie Palawan. Waszyngton chce też uzyskać dostęp do 3 cywilnych portów lotniczych i morskich, w tym dawnej U.S. Naval Base Subic Bay, którą US Navy musiała opuścić w latach 1990.

Przed kilkoma dniami Sąd Najwyższy Filipin odrzucił zarzuty o niekonstytucyjności specjalnego amerykańsko-filipińskiego porozumienia o współpracy wojskowej, EDCA (Enhanced Defense Cooperation Agreement), zawartego wiosną 2014 (Filipiny przyjmą amerykańskie wojska , 2016-01-12). W myśl umowy siły zbrojne USA uzyskają dostęp do wybranych baz na terenie Filipin, w których magazynowany będzie sprzęt wojskowy i zapasy.

Zintensyfikowana zostanie też współpraca szkoleniowa. Obecność sił zbrojnych USA na Filipinach ma mieć charakter rotacyjny, w związku z czym Amerykanie nie będą mogli wznosić własnych instalacji wojskowych na terytorium sojusznika.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra