Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

T-72 dla Wenezueli

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 20 października 2008

Pod koniec ubiegłego tygodnia przedstawiciele Rosji i Wenezueli potwierdzili, że władze w Caracas są zainteresowane zakupem czołgów podstawowych i BWP-3. Podpisanie ewentualnego kontraktu zależne jest przede wszystkim od określenia potrzeb wenezuelskich wojsk lądowych.

30-letnie, francuskie AMX-30, stanowią podstawę wenezuelskich formacji pancernych. Zastąpią je prawdopodobnie rosyjskie T-72, zmodernizowane z wykorzystaniem elementów wyposażenia, wykorzystanych w T-90. Zakup tych ostatnich czołgów prawdopodobnie nie został uzgodniony z przyczyn finansowych / Zdjęcie: Ejército Nacional Bolivariano

Według agencji Interfax, co potwierdził także wenezuelski szef sztabu generalnego, gen. Jesus Gonzalez, południowoamerykański sojusznik Rosji zainteresowany jest wyminą sprzętu pancernego wojsk lądowych.

Obecnie wykorzystują one 86 francuskich czołgów podstawowych AMX-30V oraz ok. 110 lekkich: AMX-13C i brytyjskich Skorpionów 90. Według Gonzaleza, Wenezuela chce wycofać te ok. 30-letnie wozy bojowe i zastąpić je nowymi konstrukcjami. Do tej pory nie sprecyzowano jednak, czy chodzi o ich zastąpienie, czy zwiększenie liczby posiadanych pojazdów. Dlatego szef sztabu generalnego stwierdził, że w grę wchodzi zakup od 100 do nawet 500 czołgów podstawowych.

Rosjanie zaproponowali swojemu sojusznikowi sprzedaż zmodernizowanych T-72M, produkowanych przez zakłady Uralwagonzawod.

Wiadomo jednak, że wartość zakupu powinna zamknąć się w kwocie do 1 mld USD, czyli w sumie kredytu, udzielonego Wenezueli, w czasie wrześniowej wizyty Hugo Chaveza w Rosji.

Co więcej, ze środków tych będzie prawdopodobnie sfinansowany zakup przynajmniej kilkudziesięciu BWP-3 - które zastąpią część wiekowych transporterów, z całej mozaiki wozów, rodem z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Brazylii i RFN - a także rakietowych wyrzutni artyleryjskich. Podpisanie umowy w tej sprawie oczekiwane jest w listopadzie.

Do tej pory Wenezuela zakupiła rosyjski sprzęt o wartości ok. 4,4 mld USD. Obok karabinków Kałasznikowa był to głównie sprzęt lotniczy i morski (zobacz: Jeszcze o Wenezueli, Ostatni Su-30MKV dla Wenezueli).

W przypadku podpisania umów, dotyczących T-72 i BWP-3, będzie to pierwsze porozumienie, w sprawie wymiany ciężkiego sprzętu wojsk lądowych. Wpisuje się ono w zainicjowany przez Caracas regionalny wyścig zbrojeń. Niedawno w chilijskich portach wyładowano pierwsze statki z dostawami używanych czołgów Leopard 2A4 i bwp Marder 1A3, z zapasów Bundeswehry (zobacz: Pierwsze Mardery przekazane Chile).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.