Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zestrzelono libijskiego MiGa-23

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 11 lutego 2016

Samolot bojowy MiG-23 libijskich sił rządowych został zestrzelony na wschodzie kraju.

We wschodniej Libii rozbił się MiG-23 Libijskiej Armii Narodowej. Samolot najprawdopodobniej został zestrzelony przez bojówkarzy jednego z ugrupowań islamistycznych, okupujących portowe miasto Darna / Zdjęcie: Ansar asz-Szari’a

W poniedziałek MiG-23 (nr takt. 6132) brał udział w nalotach na pozycje bojówkarzy organizacji ekstremistycznych na wschodzie kraju. Samolot rozbił się w pobliżu portowego miasta Darna. Pilot zdołał katapultować się. Został przetransportowany do jednej z baz Libijskiej Armii Narodowej (LNA).

Według rzecznika prasowego LNA samolot rozbił się wskutek usterki technicznej. Jego słów nie potwierdza jednak szef sztabu libijskich wojsk lotniczych. Gen. bryg. Saqr al-Jaroushi twierdzi, że MiG-23 został zestrzelony przez bojówkarzy jednego z ugrupowań islamistycznych. Do strącenia samolotu przyznała się libijska filia organizacji Ansar asz-Szari’a, blisko współpracującej z al-Kaidą. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia wraku rozbitego MiGa.

Samoloty bojowe MiG-23 są intensywnie używane przez siły LNA w walkach z islamistami. Druga strona konfliktu również dysponuje nieokreśloną liczbą statków powietrznych tego typu (W Libii rozbił się MiG-23, 2015-03-24), przejętych w trakcie rewolucji z 2011 lub zaraz po wybuchu walk między różnymi siłami pozycyjnymi.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.