Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Symulator PZL-130 TC-II Orlik

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 13 lutego 2016

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął negocjacje z PZL Warszawa-Okęcie w sprawie dostaw symulatora lotu samolotu PZL-130 TC-II Orlik w wersji FFS poziomu D (z wyłączeniami).

Siły Powietrzne RP dysponują obecnie 28 Orlikami, w tym 16 w wersji PZL-130 TC-II Garmin / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Trenażer ma zostać specjalnie zaprojektowany dla celów specjalistycznego szkolenia i treningu pilotów wojskowych. PZL-130 TC-II Orlik w wersji Garmin jest eksploatowany wyłącznie w Siłach Zbrojnych (Kolejna modernizacja Orlika, 2014-01-13). Symulator będzie odzwierciedlał kabinę jednego z użytkowanych w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu Orlików i tam też ma zostać dostarczony.

Wymaganiem Inspektoratu Uzbrojenia jest, aby symulator w zakresie oprogramowania, w szczególności w celu odwzorowania rzeczywistych charakterystyk samolotu, symulowania sytuacji awaryjnych, śledzenia czynności wykonywanych przez szkolonego pilota w trakcie procedur normalnych i awaryjnych producent symulatora odnosił się do sytuacji i procedur opisanych w Instrukcji użytkowania i techniki pilotowania samolotu PZL-130 TC-II Orlik (w wersji Garmin).

Dane dotyczące wpływu ziemi w locie na małych wysokościach, wpływu siły ciągu na powierzchnie sterów oraz dotyczące zjawiska nieliniowości podczas ślizgu bocznego, niezbędne do stworzenia modeli aerodynamicznych, mają pochodzić z prób w locie uzyskanych przez producenta samolotu.

PZL Warszawa-Okęcie oświadczył, że nie udostępnił, nie udostępnia i nie zamierza udostępnić dokumentacji eksploatacyjnej i danych referencyjnych innym podmiotom (poza swoim podwykonawcą – ETC PZL Aerospace Industries). Wykonawca, który nie będzie miał do tych danych dostępu (w tym z lotów i prób naziemnych), nie będzie miał możliwości skonstruowania tego symulatora. Same Siły Powietrzne nie udostępniają samolotów PZL-130 TC-II Orlik do wykonania przez podmioty komercyjne prób na ziemi i w locie w celu zebrania danych referencyjnych.

Dlatego zdecydowano się w tym przypadku na procedurę negocjacyjną bez publikacji ogłoszenia, uzasadniając to przyczynami technicznymi. Zamówienie może zostać zrealizowane tylko przez PZL Warszawa-Okęcie. Przedsiębiorstwo to jest jedynym producentem samolotu PZL-130 TC-II i posiada prawa wyłączne do jego dokumentacji konstrukcyjnej, produkcyjnej oraz do dokumentacji eksploatacyjnej Orlika w wersji wyposażenia Garmin (w tym jego tablicy przyrządów). Dysponuje też danymi referencyjnymi niezbędnymi do produkcji symulatora.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.