Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

SAS 2016: Azjatycki debiut THeMIS

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 17 lutego 2016

Estoński Milrem zaprezentował w Singapurze bezzałogowy pojazd terenowy THeMIS.

W konfiguracji podstawowej (bez wyposażenia dodatkowego) THeMIS ma 2 m długości, 2,1 m szerokości i 0,9 m wysokości. Pojazd rozwija prędkość do 35 km/h. Masa własna wynosi 750-850 kg, a ładowność to 750 kg / Zdjęcie: Michał Jarocki

THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) jest pojazdem nietypowym. Jego wyjątkowość polega na odejściu od klasycznego układu konstrukcyjnego i umieszczeniu elementów układu napędowego i zasilania, w tym silnika elektrycznego i zespołu akumulatorów, w gąsienicach. Dzięki temu udało się wygospodarować wolną przestrzeń ładunkową w centralnej części pojazdu.

W Singapurze zaprezentowano THeMIS ze zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia (ZSMU), wyposażonym w 12,7-mm wkm CIS 50MG lokalnego Singapore Technologies (ST) Kinetics. Pojazd może zostać wyposażony również m.in. w 40-mm granatnik automatyczny CIS 40AGL, czy urządzenia obserwacji i analizy otoczenia albo służyć do transportu uzbrojenia i zaopatrzenia.

THeMIS opracowano przede wszystkim z myślą o wsparciu oddziałów wojsk lądowych na polu walki, w tym m.in. w terenie zurbanizowanym. Będzie można użyć go np. do bezpośredniego wsparcia ogniowego żołnierzy, transportu uzbrojenia i zaopatrzenia w rejon działań, ewakuacji rannych lub prowadzenia rozpoznania na obszarze zajętym przez nieprzyjaciela.

Prace nad THeMIS trwają od 1,5 roku (DSEI 2015: Estoński robot, 2015-09-18). Rozwój konstrukcji finansowany jest ze środków własnych przedsiębiorstwa. Oferta przygotowana przez Milrem nie spotkała się dotąd z zainteresowaniem ze strony estońskich sił zbrojnych. Dlatego producent nastawia się na poszukiwanie klientów eksportowych. Jak się okazuje, decyzja o zaprezentowaniu bezzałogowca w Singapurze nie była przypadkowa.

Przedstawiciel producenta poinformował w rozmowie z RAPORT-wto, że najprawdopodobniej w 2017 podpisana zostanie pierwsza umowa sprzedaży THeMIS. Nabywcą ma być jedno z państw Azji Południowo-Wschodniej. Klient ma zamówić 5-10 pojazdów, które zostaną użyte do testów terenowych, a także w warunkach rzeczywistego pola walki. Wielkość zamówienia może wzrosnąć, jeżeli konstrukcja zostanie pozytywnie oceniona przez użytkownika.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.