Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dodatkowe F-16 dla Rumunii

Lotnictwo wojskowe, 23 lutego 2016

Rząd w Bukareszcie zamierza zakupić kolejną partię samolotów F-16.

Według niektórych źródeł wojska lotnicze Rumunii mają zakupić docelowo 48 samolotów bojowych F-16, pochodzących z zapasów magazynowych krajów NATO / Zdjęcie: USAFE

Minister obrony Rumunii Mihnea Motoc ujawnił, że kierowany przez niego resort zamierza zakupić kolejną partię 12 samolotów F-16 dla Fortelor Aeriene Romane (FAR, wojsk lotniczych Rumunii). Obecnie trwają przygotowania procedury przetargowej. Zakup ma zostać zrealizowany w 2017.

Zamierzamy nabyć samoloty z zapasów magazynowych sojuszników. To efektywne rozwiązanie. Nie nazwałbym tego zakupem z drugiej ręki – stwierdził Mihnea Motoc.

Na razie nie wiemy, od kogo kupimy samoloty. Dotychczas wystosowaliśmy zapytanie o informację do użytkowników samolotów tego typu – USA i 5 państw europejskich. Po uzyskaniu odpowiedzi będziemy wiedzieli, co dalej – dodał minister Motoc. Według portalu digi24.ro Rumuni rozmawiają m. in. z Grecją i Polską (sic!).

Jesienią 2013 Rumunia zdecydowała się na zakup 12 F-16AM/BM, za sumę ok. 630 mln USD. Pierwszy samolot tego typu ma trafić do odbiorcy we wrześniu br. Samoloty mają stacjonować w bazach Campia Turzii, Feteşti i Bacau. Obecnie twa modernizacja ich infrastruktury. Koszt prac, szacowany na 47 mln USD (185 mln zł), pokrywany jest w dużej części przez NATO (Rumunia kupuje uzbrojenie do F-16, 2013-11-11).  


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.