Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Podwójne podium Czepieli w Lausitz

Lotnictwo cywilne, 05 września 2016

W miniony weekend w Lausitz, odbył się szósty przystanek Mistrzostw Świata Red Bull Air Race. W klasie Challenger Łukasz Czepiela dwukrotnie stanął na podium.

6. przystanek Mistrzostw Świata Red Bull Air Race odbył się w miniony weekend w Lausitz, 60 km od polskiej granicy / Zdjęcie: Andreas Schaad, Red Bull Content Pool

6. przystanek Mistrzostw Świata Red Bull Air Race odbył się w miniony weekend w Lausitz, 60 km od polskiej granicy. W klasie Challenger wystąpił nasz reprezentant, Łukasz Czepiela, który dwukrotnie stanął na podium zawodów dla utalentowanych pilotów pretendujących do klasy mistrzowskiej. Tym samym praktycznie już zapewnił sobie występ w finale w Las Vegas. W głównym wyścigu, wśród 14 pilotów elity, nad Lausitzring najlepszy był Australijczyk Matt Hall.

W klasie Challenger, przeznaczonej dla zawodników, którzy w przyszłości mają szansę stanąć w szranki z najszybszymi wyścigowymi pilotami na świecie startuje łącznie 8 zawodników, ale podczas każdego przystanku ściga się ze sobą 6 z nich. Do finału w Las Vegas awansuje 6 najlepszych. Będą się liczyć 3 najlepsze rezultaty, a Łukasz już trzykrotnie stawał na podium. Wywalczył 3. miejsce w Chiba w Japonii, a w sobotę w Lausitz był 3. w wyścigu rozgrywanym za odwołany z powodu złych warunków pogodowych w Budapeszcie. Za to w niedzielę zajął, najlepszą w karierze, 2. lokatę.

Nie ścigałem się od przystanku w Chiba i zaliczyłem ponad dwumiesięczną przerwę. Pierwsze treningi były masakryczne. Ze względu na to, że odbywał się tutaj zaległy wyścig z Budapesztu latało nas aż ośmiu. Pierwszy trening ukończyłem na ósmym miejscu, drugi na szóstym – powoli zrywałem pajęczyny, które przez ten czas uzbierały się na moim lataniu. W ostatnim treningu byłem czwarty i coś kliknęło – relacjonuje wyścigowy weekend Czepiela. Zobaczyłem, gdzie można zyskać czas i co robię źle. Poprawiłem linie i w sobotnich kwalifikacjach byłem pierwszy, w wyścigu z Budapesztu trzeci, a teraz drugi. Jestem bardzo zadowolony – dodał Łukasz Czepiela. Najlepszy w sobotę był Szwed Daniel Ryfa, a w niedzielę, ku uciesze publiczności, reprezentant gospodarzy Florian Berger.

Zwycięska trójka wyścigu w klasie Master. Od lewej: Matthias Dolderer, Matt Hall i Pete McLeod

W rundzie Final 4 na torze EuroSpeedway Lausitz Australijczyk Matt Hall osiągnął imponujący czas 53,642 s, jednak ostateczny wynik rywalizacji zależał od ostatniego przelotu w wykonaniu Matthiasa Dolderera. Choć niemiecki pilot dał z siebie dosłownie wszystko, czas 54,417 s zapewnił mu dopiero 2. pozycję. Dolderer i Hall zajmują obecnie odpowiednio pierwszą i drugą pozycję w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata. Na 3. miejscu uplasował się Kanadyjczyk Pete McLeod, dla którego było to pierwsze podium w tym sezonie.

Hall i Dolderer wylądowali na podium w takiej kolejności już po raz drugi z rzędu i Australijczyk konsekwentnie zmniejsza przewagę, jaką od kwietnia. utrzymuje jego niemiecki rywal. Wynik niedzielnych zawodów zapewnił Hallowi, który sezon 2015 ukończył na drugim miejscu, awans na drugą pozycję w rankingu tuż przed mistrzem świata z 2008 Hannesem Archem. Żaden z pilotów nie jest w stanie wyprzedzić Dolderera podczas jednego wyścigu, jednak do końca sezonu pozostały dwa przystanki. Kolejna odsłona rywalizacji odbędzie się na torze Indianapolis Motor Speedway, a finał sezonu rozegra się w Las Vegas.

Ten tor pasował do naszego stylu latania, jednak najbardziej cieszy nas fakt, że znów wpadliśmy w odpowiedni rytm. Plan na kolejne loty – bez błędów i zawsze szybko. Nie mam nic do stracenia: byłem już kiedyś drugi w Mistrzostwach Świata i walczyłem już do samego końca w Las Vegas – a Matthias nie. Zobaczymy, co przyniesie każdy kolejny wyścig – powiedział Hall (Kluczowe zwycięstwo Halla , 2016-08-15).

Triumfatorzy klasy Challenger: Łukasz Czepiela, Florian Berger i Ben Murphy / Zdjęcie: Daniel Grund, Red Bull Content Pool

Wyniki wyścigu na EuroSpeedway Lausitz – klasa Master: 1. Matt Hall, 2. Matthias Dolderer, 3. Pete McLeod, 4. Martin Sonka, 5. Hannes Arch, 6. Michael Goulian, 7. Nicolas Ivanoff, 8. Kirby Chambliss, 9. Juan Velarde, 10. Nigel Lamb, 11. Petr Kopfstein, 12. François Le Vot, 13. Peter Podlunšek, 14. Yoshihide Muroya.

Klasyfikacja generalna Mistrzostw Świata – klasa Master: 1. Matthias Dolderer 65,25 pkt, 2. Matt Hall 48,75 pkt, 3. Hannes Arch 41,00 pkt, 4. Kirby Chambliss 30,25 pkt, 5. Nicolas Ivanoff 30 pkt, 6. Martin Šonka 27 pkt, 7. Nigel Lamb 25,75 pkt, 8. Yoshihide Muroya 25,50 pkt, 9. Pete McLeod 21,50 pkt, 10. Michael Goulian 18,75 pkt, 11. Juan Velarde 11,25 pkt, 12. François Le Vot 10,00 pkt, 13. Peter Podlunšek 4,00 pkt, 14. Petr Kopfstein 2,00 pkt.

Klasyfikacja generalna Mistrzostw Świata – klasa Challenger: 1. Florian Berger 28 pkt, 2. Daniel Ryfa 26 pkt, 3. Kevin Coleman 26 pkt, 4. Cristian Bolton 20 pkt, 5. Łukasz Czepiela 20 pkt, 6. Ben Murphy 18 pkt, 7. Melanie Astles 10 pkt, 8. Francis Barros 2 pkt.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.