Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Obory – jak Northolt

Lotnictwo wojskowe, 16 września 2016

Na kilka gorących, słonecznych dni września 2016 podwarszawskie lotnisko Konstancin-Obory przemieniło się w stację lotniczą brytyjskich Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) w podlondyńskim Northolt z okresu Bitwy o Anglię.

Piotr Adamczyk – w filmie gra dowódcę 303 squadronu Witolda Urbanowicza – na tle Hurricane’a RF-E

Stało się tak za sprawą ekipy filmu – Dywizjon 303, która w okresie od 12 września kręci tam plenerowe zdjęcia, m.in. innymi scenę alarmowego startu jednostki, a także wizytę króla Jerzego VI w bazie. Specjalnie na tę okazję do Obór przyleciał z W. Brytanii, wciąż prezentowany w powietrzu, zabytkowy Hawker Hurricane Mk XII, wyprodukowany w Kanadzie w 1942 – stanowiący własność Historical Aircraft Collection.

Próba odtworzenia słynnego grupowego zdjęcia pilotów dywizjonu 303, wykonanego po Bitwie o Angilie, zainscenizowanego w Oborach przy pomocy aktorów filmu

Samolot przyprowadził 13 września jego główny pilot prezentacyjny – Flight Lieutenant Dave Harvey – instruktor RAF, a na ziemi opiekował się nim Peter Holmes. Jak nam powiedział – jest to jedyny na świecie latający Hurricane z tak wielką liczbą oryginalnych wojennych podzespołów i elementów. Samolot ucharakteryzowano na Hurricane Mk II B – z baterią 6 km w każdym ze skrzydeł (Polacy spotkali się z nimi co prawda dopiero po Bitwie o Anglię!), a w Anglii pomalowano na zlecenie Polskiej Ambasady w Londynie w barwy 303 squadronu.

Próba sceny wizyty króla Jerzego VI w Northholt

Litery kodowe RF-E symbolizują samolot pilotowany w 1940 także przez naszego asa – Jana Zumbacha, a obsługiwany przez Ryszarda Kwiatkowskiego – dziadka Jacka Mainki – pierwszego polskiego pilota, który w XXI wieku ponownie zasiadł za sterami myśliwca Spitfire i przyprowadził go do Polski. Jacek Mainka jest pilotem liniowym i znanym kolekcjonerem zabytkowych samolotów.

Hurricane RF-E w pełnej krasie. Według dostępnych obecnie informacji, odznaka kościuszkowska powinna zostać także naniesiona na prawą burtę samolotu / Zdjęcia: Wojciech Łuczak

Hurricane RF-E z Historical Aircraft Collection został w Oborach wykorzystany do kilku scen lotniczych, m.in. do epizodu startu dowódcy jednostki – Flying Officera Witolda Urbanowicza, którego gra Piotr Adamczyk. Jak nam powiedział aktor, było to dla niego niesłychanie emocjonujące i wzruszające przeżycie, dające pojęcie o tym, jakimi ludźmi byli bohaterowie 303 squadronu.

Zdjęcia w Oborach, ucharakteryzowanych na Northolt, zaplanowane są do soboty 17 września 2016. Kieruje nimi II reżyser – Denis Delić. Hurricane operować będzie z podwarszawskiego pola wzlotów do piątkowego południa 16 września (Latem rusza produkcja Dywizjonu 303, 2016-04-15).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.