Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Oskarżenie w sprawie Nerpy

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 25 listopada 2008

Rosyjska prokuratura przedstawiła akt oskarżenia jednemu z marynarzy okrętu podwodnego Nerpa. Potwierdza to wcześniejsze doniesienia, o możliwej winie za śmierć 20 osób, jednego z członków załogi jednostki.


Jeden z siostrzanych okrętów Projektu 971 na Bałtyku. Nerpa przechodziła próby fabryczne, po wodowaniu, które miało miejsce w bazie Bolszoj Kamień, w październiku 2008. Jednostka miała być wypożyczona Indiom. Po wypadku zdecydowano jednak, że wejdzie w skład WMF Rosji

8 listopada na pokładzie okrętu podwodnego K-152 Nerpa proj. 971 Szczuka-B, śmiertelnie zatruło się 20 osób. Tragedia była spowodowana włączeniem się systemu przeciwpożarowego, który do jednego z przedziałów wtłoczył freon.

Pierwotnie zakładano, że doszło do samoczynnego włączenia się wadliwej instalacji (zobacz: 20 ofiar awarii okrętu podwodnego). Po kilku dniach śledczy ujawnili jednak, że instalację chemiczną (która ma za zadanie gaszenie pożarów całych sekcji okrętów, przez wpompowanie freonu), włączył jeden z marynarzy, Dmitrij Grobow, który został aresztowany, razem z dowódcą sekcji. Grobow zmienił parametry czujników temperatury i ciśnienia, a potem zatwierdził włączenie systemu gaśniczego. Jego przełożony, widząc jego działania, nie przeszkodził mu (zobacz: Marynarz winien awarii na Nerpie?).

Wczoraj Aleksander Bastrykin, szef zespołu prokuratorów komisji dochodzeniowej poinformował, że jeden z marynarzy został formalnie oskarżony (...) na podstawie art. 109 kodeksu karnego. Przepis przewiduje do 5 lat więzienia za spowodowanie śmierci przez zaniedbanie. Potwierdza to wcześniejsze, nieoficjalne informacje.

Bastrykin dodał jednak, że śledztwo, w sprawie przyczyn tragedii, ciągle trwa i rozpatrywane są równolegle również inne hipotezy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra