Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Stare fregaty USA dla Ukrainy

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 listopada 2008

USA znalazły klienta na kolejne stare fregaty typu Oliver H. Perry. Zamiast złomować, okręty sprzedadzą Ukrainie.

O sprzedaż dwóch wycofanych kilka lat temu z linii fregat zwrócił się do USA prezydent Ukrainy, Wiktor Juszczenko. W najbliższych dniach ma dojść do spotkania ukraińskiego ministra obrony Jurija Jechanurowa z sekretarzem obrony USA Robertem Gatesem, na którym zostaną omówione szczegóły transakcji. Jego efektem ma być wystąpienie Departamentu Obrony do Kongresu USA dla zaakceptowania sprzedaży.

Fregaty typu OHP miałyby zostać przekazane Ukrainie w 2011, praktycznie bez uzbrojenia i wyposażenia - podobnie jak to miało miejsce w wypadku umowy z Polską. Źródła dziennika Siewodnia w ukraińskim sztabie generalnym mówią, że przekazanie nastąpiłoby bezpłatnie, w ramach pomocy humanitarnej. Koszty ewentualnej modernizacji wyniosłyby co najmniej 100 mln USD. Szacuje się, że potrwałaby ona co najmniej rok.

Z 51 wyprodukowanych fregat typu Perry, Amerykanie już ponad 20 przekazali (sprzedali) krajom, w których mają odpowiednie wpływy, w tym Bahrajnowi, Egiptowi, Polsce i Turcji. Tylko kilka z tych okrętów zostało wyremontowanych i przedstawia sobą pewną wartość bojową. Reszta albo została wycofana z linii, albo służy do treningu załóg.

Miesiąc temu z zakupu starych fregat od USA zrezygnował rząd Turcji (Turcja nie kupi fregat od USA). Za wysoki okazał się koszt ich wprowadzenia do służby. Amerykanom nie udało się zmusić do ich zakupu także Pakistanu (Pakistan ćwiczy strzelanie do amerykańskich bsl).

Kroki podjęte przez prezydenta Juszczenkę są silnie krytykowane przez specjalistów. Były minister obrony, a obecnie poseł, Aleksandr Kuzmuk ocenił, że pozyskanie amerykańskich fregat przyniesie więcej problemów niż korzyści. Jego zdaniem, ich eksploatacja będzie kosztować co najmniej 40 mln USD rocznie. - Dziadowanie nie jest perspektywicznym rozwiązaniem - stwierdził.

Według innego posła, Anatolia Gricenki, Ukraina pieniądze przeznaczone na stare fregaty powinna wydać na budowę okrętów nowej generacji, łączących zalety nowoczesnych korwet i fregat. Obecnie flota ukraińska dysponuje tylko jedną fregatą uzyskaną z podziału majątku po ZSRS - Hetman Sachajdacznyj.

Niedawno ukraińskie media informowały, że w październiku 2009 ma się rozpocząć budowa pierwszej nowej korwety dla Marynarki Wojennej Ukrainy, która mogłaby wejść do służby w 2012. Wkrótce okazało się jednak, że Kijów prawdopodobnie nie znajdzie środków na ten projekt. Już teraz pieniądze przeznaczone na modernizację armii są wydawane na zakup wyżywienia i płace żołnierzy. Ukrainę dotknął kryzys ekonomiczny, znaczne straty przyniosło też wsparcie Gruzji przygotowującej się do ataku na Południową Osetię. Śledztwo prowadzone przez specjalną komisję wykazało, że Ukraina sprzedawała armii gruzińskiej, poniżej kosztów, uzbrojenie wycofywane na ten cel z jednostek liniowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.