Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

100 mln USD od BAE Systems za kontrakty w RPA

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 07 grudnia 2008

Policja RPA oskarża koncern BAE Systems o wręczenie łapówek w wysokości 100 mln funtów za warte 1,4 mld funtów kontrakty dotyczące sprzedaży samolotów Gripen i Hawk.

Do dokumentów specjalnej grupy policji RPA Scorpions i brytyjskiego Urzędu ds. przestępstw gospodarczych (Serious Fraud Office, SFO, który niedawno zamknął śledztwo w sprawie podejrzeń o miliardową korupcję BAE Systems w Arabii Saudyjskiej przy okazji sprzedaży samolotów Eurofighter Typhoon) dotarli dziennikarze Guardiana. Według szacunków, Hawki zostały sprzedane 2 razy drożej niż konkurencyjne samoloty oferowane przez Włochów. Z tego powodu oferta została pierwotnie odrzucona przez wojsko. O zakupie zdecydował jednak minister obrony RPA Joe Modise i szef departamentu zakupów Shamima Chippy Shaik (oskarżany o korupcję także w innych sprawach, w ubiegłym roku udowodniono mu plagiat pracy doktorskiej) po rozmowach z brytyjskim premierem Tony Blairem.

Raport oskarża BAE Systems o korupcyjne kontakty z handlującym bronią i tytoniem Johnem Bredenkampem z Zimbabwe, który wcześniej znalazł się na czarnej liście USA z powodu jego powiązań z Robertem Mugabe z Mozambiku. Związane z Bredenkampem przedsiębiorstwa otrzymały od BAE Systems 40 mln funtów, oficjalnie na promocję. Zgodnie z zeznaniami Allana McDonalda, szefa marketingu BAE Systems na RPA, Bredenkamp sugerował, że ma kontakty z ważnymi decydentami, którzy odpowiednio zmotywowani finansowo podejmą właściwe decyzje. Według McDonalda, chodziło o Shamima Shaika. Bredenkamp miał o swoich działaniach informować bezpośrednio prezesa BAE Systems, Mike'a Turnera, który w ubiegłym roku po przesłuchaniach przez SFO ustąpił ze stanowiska.

Piąty Gripen (SA05) dostarczony RPA / Zdjęcie: Werner van Zyl

W sprawie został przesłuchany także księgowy z wyspy Jersey (znany raj podatkowy), Hugh Thurston, doradca finansowy rodziny byłej premier W. Brytanii Margareth Thatcher. Miał on pomagać w zakładaniu przedsiębiorstw pośredniczących w kontaktach z politykami z RPA, w tym Fana Hlongwane, doradcą Joe Modise. Hlongwane jest oskarżany o transferowanie gotówki do RPA i ChRL (szwajcarski bank HSBC zamroził 11,4 mln USD na jego koncie, bank z Lichtensteinu zamroził 400 tys. USD i 3 mln euro). Innym podejrzanym o udział w tym procederze jest Sir Alan Curtis, były szef Lotus Cars, wspólnik Denisa Thatchera i jego syna Marka. Ich szwajcarska spółka, zarejestrowana w innym raju podatkowym - na wyspie Virgin, otrzymała 8,5 mln funtów na promocję kontraktów zbrojeniowych w RPA. Curtis twierdzi, że promował wówczas jedynie programy socjalne i kreowanie nowych miejsc pracy.

RPA kupiła 28 Gripenów (Pierwsze Gripeny dla SAAF) i 24 Hawki Mk120 warte łącznie 2,2 mld USD. 29 listopada dostarczono piąty egzemplarz Gripena (dwumiejscowy, jeden z 9 zamówionych). Hawki, z wyjątkiem pierwszego, były montowane przez południowoafrykańskiego Denela. Ich dostawę zakończono w br.

BAE Systems wspiera inne oskarżane w ostatnim czasie o korupcję - fińską Patrię (Zwolnienie Wiitakorpiego) w próbie sprzedania bez przetargu polskim SP starych, używanych samolotów Hawk (Hawki bez przetargu?).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.