Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Patrole z serbskimi żołnierzami

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 11 stycznia 2017

Żołnierze 35. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie realizują cykliczne patrole wzdłuż granicy kosowsko-serbskiej.

Zadaniem sił KFOR jest zapewnienie bezpieczeństwa osób i mienia oraz swobody poruszania się obywateli Republiki Kosowa, a także wspieranie rządu i przeciwdziałanie nielegalnemu przekraczaniu granicy. Służba patrolowa pozwala demonstrować obecność wojsk sojuszniczych i ma zapewnić przestrzeganie zapisów zawartych w porozumieniu między KFOR a siłami zbrojnymi Serbii w celu zapewnienia bezpiecznego i stabilnego środowiska dla wszystkich mieszkańców Kosowa / Zdjęcie: por. Kamila Makowiecka-Fijołek

W ramach realizacji zadań mandatowych w Republice Kosowa polscy żołnierze wraz z żołnierzami serbskimi patrolują rejon przygraniczny między gminą Podujevo a Zubin Potok. Patrole na granicy Kosowa z Serbią, na tzw. Zielonej Linii, są wcześniej ustalane i koordynowane z siłami zbrojnymi Serbii. Mają one ważny aspekt dyplomatyczny służący budowaniu wzajemnego zaufania między międzynarodowymi siłami pokojowymi NATO w Kosowie (KFOR) i Serbami (XXV zmiana PKW Kosowo, 2011-11-29).

Patrole prowadzone są w celu wzmocnienia współpracy z armią serbską, pozyskiwania informacji i przeciwdziałania nielegalnym operacjom przemytniczym oraz innym działaniom kryminalnym wzdłuż linii rozgraniczenia.

Żołnierze monitorujący rejon przygraniczny często muszą poruszać się w trudnym górzystym terenie. Dlatego każdy patrol poprzedzony jest rekonesansem. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza teraz, kiedy warunki pogodowe są niesprzyjające. Padający śnieg, mrozy i duże oblodzenie sprawiają, że dojazd do wielu miejsc jest utrudniony, a patrole piesze wymagają odpowiedniego przygotowania i wyposażenia w profesjonalny sprzęt.

Na podstawie informacji por. Kamili Makowieckiej-Fijołek, DO RSZ


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.