Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Patrole z serbskimi żołnierzami

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 11 stycznia 2017

Żołnierze 35. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie realizują cykliczne patrole wzdłuż granicy kosowsko-serbskiej.

Zadaniem sił KFOR jest zapewnienie bezpieczeństwa osób i mienia oraz swobody poruszania się obywateli Republiki Kosowa, a także wspieranie rządu i przeciwdziałanie nielegalnemu przekraczaniu granicy. Służba patrolowa pozwala demonstrować obecność wojsk sojuszniczych i ma zapewnić przestrzeganie zapisów zawartych w porozumieniu między KFOR a siłami zbrojnymi Serbii w celu zapewnienia bezpiecznego i stabilnego środowiska dla wszystkich mieszkańców Kosowa / Zdjęcie: por. Kamila Makowiecka-Fijołek

W ramach realizacji zadań mandatowych w Republice Kosowa polscy żołnierze wraz z żołnierzami serbskimi patrolują rejon przygraniczny między gminą Podujevo a Zubin Potok. Patrole na granicy Kosowa z Serbią, na tzw. Zielonej Linii, są wcześniej ustalane i koordynowane z siłami zbrojnymi Serbii. Mają one ważny aspekt dyplomatyczny służący budowaniu wzajemnego zaufania między międzynarodowymi siłami pokojowymi NATO w Kosowie (KFOR) i Serbami (XXV zmiana PKW Kosowo, 2011-11-29).

Patrole prowadzone są w celu wzmocnienia współpracy z armią serbską, pozyskiwania informacji i przeciwdziałania nielegalnym operacjom przemytniczym oraz innym działaniom kryminalnym wzdłuż linii rozgraniczenia.

Żołnierze monitorujący rejon przygraniczny często muszą poruszać się w trudnym górzystym terenie. Dlatego każdy patrol poprzedzony jest rekonesansem. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza teraz, kiedy warunki pogodowe są niesprzyjające. Padający śnieg, mrozy i duże oblodzenie sprawiają, że dojazd do wielu miejsc jest utrudniony, a patrole piesze wymagają odpowiedniego przygotowania i wyposażenia w profesjonalny sprzęt.

Na podstawie informacji por. Kamili Makowieckiej-Fijołek, DO RSZ


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.