Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

An-132D oblatany

Lotnictwo wojskowe, 03 kwietnia 2017

Antonow oblatał prototyp samolotu transportowego An-132D.

Pierwszy lot An-123D trwał niespełna 2 h / Zdjęcie: Unian

Pierwszy przedseryjny An-132D wystartował do pierwszego lotu w piątek, z lotniska Kijów-Swiatoszyn (Prezentacja An-132D, 2016-12-22). Załogę samolotu stanowili: dowódca, pilot doświadczalny 1. klasy Wiktor Gonczarow (GP Antonow), pilot doświadczalny gen. Mohammed Ayash (Taqnia Aeronautics Company), pilot doświadczalny 2. klasy Bogdan Zagorulko i inżynier prób w locie Władimir Niestierko (obydwaj z GP Antonow). Pierwszy lot An-132D trwał 1 h 50 min. Podczas oblotu towarzyszył mu inny ukraiński transportowiec – An-178.

An-132D wylądował na lotnisku Kijów-Hostomel, używanym także do prób w locie przez Antonowa. Tam załogę samolotu powitał prezydent Ukrainy Petr Poroszenko, który podziękował załodze i powiedział: Czuję dumę w imieniu swoich rodaków, tysięcy pracowników Antonowa i wielu ukraińskich przedsiębiorstw, które dokładają wszelkich starań, aby uruchomić produkcję seryjną An-132D. Dzisiaj wydarzyło się najważniejsze – nasz samolot wzbił się w niebo.

Następnie szef GP Antonow Aleksandr Kociuba pogratulował współpracownikom i partnerom pomyślnego zakończenia kolejnego etapu programu An-132D. Według niego, kolejnym ważnym krokiem w realizacji projektu będzie prezentacja samolotu w Arabii Saudyjskiej, która odbędzie się po zakończeniu części programu prób w locie.

Gościem wydarzenia był także dr Khaled Abdullah Alhussain, dyrektor King Abdul Aziz City for Science and Technology (KACST). W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie projektu An-132D dla Arabii Saudyjskiej i wyraził przekonanie, że jego kraju chętnie odbierze samoloty tego typu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.