Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Czesi planują zakup śmigłowców

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 09 kwietnia 2017

Według czeskich mediów, Ministerstwo Obrony w Pradze prowadzi intensywne działania dotyczące zakupu kilkunastu śmigłowców wojskowych. Na zakup pierwszej partii przeznaczono 6 mld CZK (ok. 240 mln USD). Ta kwota może jednak zostać podwojona. Według rzecznika resortu, analizy związane z potencjalnym zakupem weszły w ostatnią fazę. Ani Sztab Generalny, ani Ministerstwo Obrony nie podjęły jednak żadnych ostatecznych decyzji w tym zakresie.

Wspólne ćwiczenia żołnierzy czeskich i amerykańskich Sky Sodier II we wrześniu 2015 na poligonie Bechyne / Zdjęcie: US Army – Markus Rauchenberger

Czesi biorą pod uwagę czterech potencjalnych dostawców. Dwaj z nich to amerykańskie koncerny Sikorsky i Bell, oferujące śmigłowce Black Hawk i UH-1Y. Dwa kolejne to europejskie Airbus Helicopters i AgustaWestland (Leonardo), oferujące – odpowiednio – H145M i AW139. Warto zauważyć, że oferowane śmigłowce mają bardzo zróżnicowaną wielkość i możliwości. Nowe śmigłowce mają zastąpić obecnie używane maszyny rodziny Mi-8, niektóre pamiętające jeszcze czasy sowieckie, oraz W-3A, pozyskane przez Czechy w latach 1996-1997, gdy wytwórnia w Świdniku była jeszcze przedsiębiorstwem polskim (Czesi szukają następców W-3A i Mi-24, 2014-04-14).

IHned.cz, które pierwsze poinformowało o trwających procedurach, twierdzi, że na razie rozmowy toczą się w formule dwustronnych spotkań z potencjalnymi dostawcami. Wkrótce możliwe jest jednak uruchomienie otwartego konkursu. Przetarg ma zostać ogłoszony po ok. 2 latach analiz i ustaleniu szczegółowych wymagań.

Czechy ogłosiły niedawno wzrost wydatków na obronność. W 2017 mają one przekroczyć 52,53 koron. To o 10% więcej niż w ubiegłym roku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.