Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zmodernizowane białoruskie T-72B3

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 03 czerwca 2017

Ministerstwo obrony Białorusi poinformowało wczoraj, że do uzbrojenia wojsk lądowych przyjęto pierwsza partię zmodernizowanych czołgów T-72B3. Trafiły one do 969. Bazy rezerw czołgów. W uroczystości uczestniczył minister obrony gen. por. Andriej Rawkow, a także przedstawiciele rosyjskiej NPK Uralwagonzawod.

Pierwsza partia zmodernizowanych przez Uralwagonzawod na zamówienie Białorusi czołgów T-72B3, 2 czerwca 2017 / Zdjęcie: voentv.mil.by

Zmodernizowane przez Rosjan z udziałem przedsiębiorstw białoruskich czołgi otrzymały silniki o mocy 1130 KM. Zmodyfikowano też ich systemy uzbrojenia. Czołgi wyposażono w działa 2A46M-5 kal. 125 mm z lufami o zwiększonej trwałości. System ich naprowadzania na cel ma zapewniać skuteczny ogień z odległości nawet 5 km zarówno do obiektów stacjonarnych, jak i ruchomych. Zastosowano w nim komponenty produkcji białoruskiej, w tym celownik wielokanałowy Sosna-U dostarczany przez OAO Peleng. Precyzję ognia zwiększa cyfrowy komputer balistyczny z zestawem czujników meteorologicznych (T-72B3 z dodatkowymi osłonami, 2017-03-25).

W skład nowego wyposażenia T-72B3 wchodzi m.in. radiostacja UKF R-168-25U-2 Akweduk. Wzmocniono też opancerzenie czołgu. Dodano m.in. ekrany burtowe.

T-72B3 dla Białorusi otrzymały m.in. dodatkowe opancerzenie boków kadłuba / Zdjęcie: voentv.mil.by

W dniu przekazania pierwszej partii zmodernizowanych T-72B3 Ministerstwo obrony Republiki Białoruś zawarło z Uralwagonzawodem kontrakt na modernizację do nowego standardu kolejnych T-72B. Obejmuje on także dostawy wyposażenia serwisowego i części zamiennych. Kontrakt będzie realizowany w ramach programu modernizacji wyposażenia białoruskich sił zbrojnych 2016-2020.

Wnętrze zmodernizowanego na zamówienie Białorusi T-72B3 / Zdjęcie: belta.by

Dostarczone przez Uralwagonzawod czołgi zostały przejęte przez załogi przygotowujące się do rywalizacji w Biatlonie czołgowym 2017. Wkrótce mają one rozpocząć treningi na poligonie Domanowo. Zawody, z udziałem m.in. czołgistów z FR, ChRL, Indii, Białorusi i Serbii, mają odbyć się na poligonie Alabino od 30 lipca do 13 sierpnia. Podobny turniej organizują państwa NATO (Polscy czołgiści na ostatnim miejscu, 2017-05-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.