Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Akcja poszukiwawczo-ratownicza na Zatoce Puckiej

Marynarka wojenna, 14 czerwca 2017

W poniedziałek załogi śmigłowców ratowniczych Marynarki Wojennej RP wzięły udział w akcji poszukiwawczo-ratowniczej na Zatoce Puckiej. Poszukiwano mężczyzny, który wypadł za burtę katamaranu podczas żeglugi na wysokości Rewy.

Załogi śmigłowców MW RP brały udział w akcji poszukiwawczo-ratowniczej na Zatoce Puckiej / Zdjęcie: Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej

W niedzielę tuż przed północą Dyżurny Operacyjny Ratownictwa Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego otrzymał prośbę o wsparcie akcji poszukiwawczo-ratowniczej z powietrza od Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego (MRCK). Z informacji uzyskanych od MRCK wynikało, że poszukiwany jest mężczyzna, który wypadł za burtę katamaranu podczas żeglugi na Zatoce Puckiej. Do akcji niezwłocznie włączyła się załoga śmigłowca ratowniczego Mi-14PR/Ł stacjonującego na lotnisku 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie (Akcje ratownicze na Bałtyku, 2017-03-27).

Śmigłowiec osiągnął rejon akcji ok. godz. 00:40 i przystąpił do poszukiwania zaginionego mężczyzny. Po dwóch godz. bezskutecznej akcji wiropłat wylądował na lotnisku w Gdyni Babich Dołach, gdzie załoga odtworzyła gotowość do działań, po czym ponownie wzbiła się w powietrze. Kolejne ponad dwugodzinne przeszukiwanie rejonu nie dało rezultatu.

W porozumieniu z MRCK Marynarka Wojenna skierowała do poszukiwań kolejny śmigłowiec, W-3RM Anakonda, który wystartował z lotniska w Darłowie o godz. 09:40 (Kolejny zmodernizowany W-3 wrócił do Gdyni, 2017-04-03). Ze względu na pogorszenie warunków atmosferycznych, w tym wystąpienie burz, akcja została wstrzymana. Po poprawieniu się pogody śmigłowiec ponownie ruszył na poszukiwania rozbitka.

Anakonda jeszcze dwukrotnie wracała na lotnisko w Gdyni Babich Dołach w celu uzupełniania paliwa i kontynuacji akcji poszukiwawczo-ratowniczej. Podczas wszystkich przeszukiwań akwenu nie natrafiono na zaginionego mężczyznę. Akcja została zakończona wieczorem zgodnie z decyzją Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego. Z ramienia COM-DKM akcje koordynowali Dyżurni Operacyjni Ratownictwa, kmdr por. Piotr Gawron i kmdr ppor. Krzysztof Pyszyński.

Pełny skład załóg śmigłowców biorących udział w akcji ratowniczej:

- śmigłowiec ratowniczy Mi-14PR/Ł
kpt. pil. Wojciech Wójcik (dowódca załogi);
ppor. pil. Piotr Rak (drugi pilot);
st. bosm. Adam Tepurski (technik pokładowy);
bosm. Robert Nowocień (ratownik)

- śmigłowiec ratowniczy W-3RM Anakonda
st. chor. szt. pil. Waldemar Domański (dowódca załogi);
kpt. pil. Artur Kasprzak (drugi pilot);
st. chor. szt. Edward Sokołowski (technik pokładowy);
bosman Marcin Grudka (ratownik) 

Na podstawie informacji Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.