Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Projekt nowego munduru ćwiczebnego MW RP

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 15 stycznia 2009

Rok 2009 przyniesie rewolucję w umundurowaniu Marynarki Wojennej. 13 stycznia w Wojskowym Ośrodku Badawczo-Wdrożeniowym Służby Mundurowej w Łodzi zaprezentowano projekt nowego munduru ćwiczebnego marynarzy.

Załogi okrętów Marynarze Wojennej otrzymają nowe mundury ćwiczebne dużo bardziej funkcjonalne od obecnie noszonych. Będą przygotowane zgodnie z sugestiami użytkowników. Zestawienie szeregu różnych rozwiązań ubioru, jakie rozważali marynarze, zaprezentowano w łódzkim WOBSWM w uniformie przygotowanym na ich zlecenie

W spotkaniu udział wzięło kierownictwo łódzkiego WOBWSM i pełniący w tym ośrodku służbę specjaliści od wyposażenia wojskowego, dowództwo Szefostwa Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia oraz przedstawiciele Marynarki Wojennej, reprezentujący między innymi Dowództwo Marynarki Wojennej, Dywizjon Okrętów Podwodnych, Dywizjon Okrętów Rakietowych, a pochodzący z załóg okrętu podwodnego ORP Kondor, fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski, okrętu ratowniczego ORP Lech. Z zaproszenia skorzystali dziennikarze prasy specjalistycznej, w tym RAPORT-wto.

Celem spotkania było wykreowanie szczegółowych założeń taktyczno-technicznych dla projektu munduru ćwiczebnego marynarzy. W trakcie dyskusji przedstawiono wstępne założenia taktyczno-techniczne dla nowego munduru, które powstały jeszcze we wrześniu 2008, i szczegółowo omówiono rozwiązania, które staną się ich realizacją. Oczekiwania jakie wobec swojego przyszłego odzienia sformułowali sami marynarze zaprezentowane zostały jako lista konkretnych wskazówek, a ponadto w postaci ubioru wykonanego według sugestii marynarzy. Te uwagi uzupełnili i uszczegółowili spostrzeżeniami obecni na sali marynarze i zaproszeni dziennikarze. Odzwierciedleniem tego była okazana na konferencji propozycja ubioru marynarskiego uszyta według pomysłu M. Sitarskiego, M. Kurmanowa i A. Dubiela.

W nowym mundurze marynarskim znajdzie się szereg rozwiązań, m.in. kieszenie szczelnie zamykane zamkiem błyskawicznym,  zastosowanych w propozycji ubioru ćwiczebnego dla MW sporządzonej z inicjatywy i według wytycznych dziennikarzy

Konferencja była bardzo owocna i jej efektem jest koncepcja ubioru zawierająca szereg dokładnych wytycznych wobec poszczególnych szczegółów technicznych jego konstrukcji. Nowy mundur ćwiczebny załóg polskich okrętów będzie zawierał rozwiązania, które sprzyjają jego funkcjonalności, bo ten aspekt z uwzględnieniem specyfiki służby na okrętach był głównym kryterium przyjętym w założeniach, a jednocześnie o estetycznym wyglądzie. Bluza będzie mieć cztery kieszenie, dwie pojemne na wysokości piersi i dwie płaskie na rękawach, a wszystkie zapinane na zamki błyskawiczne. W bluzie ponadto znajdą się praktyczne zapożyczenia z prototypu munduru polowego wz.2008 (Konferencja mundurowa), takie jak kołnierz z możliwością jego postawienia i osłony szyi i wszycia rękawów zapewniające swobodę ruchów rąk. Spodnie zaopatrzone będą w cztery kieszenie, m.in. dwie udowe z umieszczonymi wewnątrz udogodnieniami w postaci kieszonek, np. na składany nóż marynarski, i gumowych szlufek. Powstaną dwie wersje munduru, jedna letnia - tropikalna na ciepłą pogodę i druga, którą umownie można określić jako całoroczną. Obie będą jednolitej granatowej barwy.

Nowy uniform zastąpi dotychczas używany ubiór, określany wdzięczną, ale też dość ironicznie brzmiącą nazwą smerf, która odzwierciedla ocenę jego walorów wizualnych, a poniekąd zapewne także funkcjonalności, jaką wydali mu jego użytkownicy.

Uzupełnieniem ubioru ćwiczebnego i interesującą nowością w kolekcji odzieży marynarzy jest kurtka z odpinanymi rękawami, uszyta z materiału z membraną Gore Windstopper, która dzięki nieprzewiewności i pewnej odporność na przemakanie spotkała się z ciepłym przyjęciem wśród załóg okrętów MW RP.

Zdjęcia: Adam DUBIEL


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.