Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Uzbrojony F-35B na rampie

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Przemysł zbrojeniowy, 14 sierpnia 2017

W bazie US Navy Patuxent River przeprowadzono na początku sierpnia próby startu wielozadaniowego samolotu bojowego F-35B Lightning II z uzbrojeniem, ze specjalnie w tym celu zbudowanej rampy, odwzorowującej element konstrukcji pokładu lotniskowca typu Queen Elizabeth. Pod skrzydłami samolotu podwieszono cztery 227-kg bomby kierowane laserowo Paveway IV i 2  kierowane pociski rakietowe powietrze-powietrze bliskiego zasięgu ASRAAM. Do testów użyto drugiego przedseryjnego F-35B (BF-02), za sterami którego zasiadał Brytyjczyk Peter Wizzer Wilson.

Uzbrojony F-35B startuje z rampy, odwzorowującej element konstrukcji pokładu lotniskowca typu Queen Elizabeth / Zdjęcie: Lockheed Martin

Obydwa w/w typy uzbrojenia mogą być podwieszone także w wewnętrznych komorach uzbrojeniowych F-35B. Paveway IV i ASRAAM będą przenoszone przez F-35B wchodzące w skład Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) i Fleet Air Arm (lotnictwa królewskiej marynarki wojennej W. Brytanii). Ich integracja z samolotem jest jednym z elementów oprogramowania Block 3F, zapewniającego F-35 całkowitą zdolność bojową, które zostanie wdrożone do eksploatacji w maju 2018 (100 tys. h nalotu F-35, 2017-07-25).

Doświadczenia wyniesione z natowskiej interwencji wojskowej w Libii w 2011 i trwającego obecnie konfliktu w Syrii potwierdziły rosnące znaczenie uderzeń lotniczych prowadzonych z pokładów lotniskowców lub okrętów przystosowanych do przyjmowania samolotów pionowego/skróconego startu i lądowania. Rampa lotniskowca umożliwia wykonanie startu samolotu z większą masą uzbrojenia i/lub paliwa, a także zapewnia większe bezpieczeństwo podczas wykonywania startów na wzburzonym morzu.

Brytyjskie F-35B mają operować z pokładów lotniskowców typu Queen Elizabeth. Skład ich grupy lotniczej zależeć ma od wykonywanych zadań. Maksymalnie okręty będą w stanie przenosić 36 F-35B, jednak typowa konfiguracja ma składać się z 24 F-35B i 16-17 śmigłowców Merlin (w wersjach ZOP, rozpoznawczej wyposażonej w system wczesnego ostrzegania Crowsnest, służący do śledzenia celów powietrznych, morskich i lądowych w dużej odległości, transportowej i poszukiwawczo-ratowniczej, Zakończono Saxon Warrior 17, 2017-08-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.