Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rozpoznawcze mikro- i nano-bsl dla Marines

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 14 września 2017

W bazie US Marine Corps Quantico w Wirginii przeprowadzono pierwsze szkolenia w użyciu czterowirnikowych bezzałogowych statków latających klasy mikro InstantEye i klasy nano PD-100 Black Hornet. W najbliższych miesiącach marines mają otrzymać także nieco większe bezzałogowe wiropłaty.

Przygotowanie InstantEye do misji. Docelowo w rozpoznawcze bsl różnych klas ma być wyposażony każdy batalion piechoty Marines / Zdjęcie: USMC

Produkowany przez PSI Tactical Robotics mikro-bsl InstantEye ma masę maksymalną 450 g i średnicę 25 cm. Może przenosić 3 kamery TV i operuje na wysokości 60-120 m. Maksymalna wysokość lotu to ponad 1800 m, a długotrwałość – 20-30 min (zależnie od zabudowanego wyposażenia). Zasięg InstantEye to 5-10 km, a prędkość maksymalna – ponad 55 km/h. W skład zestawu wchodzą 2 bsl, naziemna stacja kierowania lotem oraz zestaw akumulatorów i części zapasowych.

Nano-bsl PD-100 Black Hornet, produkowany przez FLIR Unmanned Aerial Systems, ma długość 16,5 cm i masę 17 g, dzięki czemu mieści się w kieszeni munduru. Jego wyposażenie to 3 kamery TV / termowizyjne. PD-100 może poruszać się z prędkością 18 km/h na maksymalnej wysokości 2000 m. Zasięg bsl to 1,6 km, a długotrwałość lotu – 25 min. Rozpoznanie prowadzone jest zwykle z wysokości 100 m. Zestaw składa się z 2 bsl, ręcznego kontrolera i 7-calowego wskaźnika. Czas przygotowania do startu to 1 min (Zmodernizowany Black Hornet, 2014-10-17).

Według założeń dowództwa w rozpoznawcze bsl i odpowiednie urządzenia łączności ma być wyposażony każdy batalion piechoty USMC. Mają być one dostępne na szczeblu drużyny, plutonu i kompanii, służąc do wywiadu, obserwacji i rozpoznania, zapewniając dowódcy jednostki świadomość sytuacyjną w czasie rzeczywistym. Jak bardzo przydatne są bsl, pokazuje przykład niedawnych ćwiczeń w terenie zurbanizowanym, w trakcie których jedna z kompanii marines, mająca do dyspozycji PD-100, mogła wykryć i zidentyfikować przeciwnika, pozostając poza zasięgiem jego widoczności. Zdobyte informacje umożliwiły przeprowadzenie skutecznego szturmu na miasto, a także wykrycie rozmieszczenia zasadzek i improwizowanych ładunków wybuchowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.