Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chińska Biała Księga

Strategia i polityka, 23 stycznia 2009

Rada Państwa w Pekinie opublikowała kolejną edycję Białej Księgi chińskich sił zbrojnych. Powtórzono w niej dostępne, oficjalne dane, które są jednak powszechnie podważane przez zagranicznych specjalistów.

Porównanie oficjalnych wydatków wojskowych w 2007. Chiny zajmują w nim 3. miejsce. W rzeczywistości powinny zajmować miejsce 2., a słupek wydatków - nawet biorąc pod uwagę oficjalny kurs wymiany dolara i juana - winien być nie mniej, niż dwukrotnie wyższy. Szacuje się, że prawdziwe wydatki wojskowe Chin zawierają się między 95 a 139 mld USD rocznie

Większość opracowania ma charakter opisowy i deklaratywny. W dokumencie nie znalazły się dane dotyczące np. liczebności sił zbrojnych, formacji rezerwowych czy milicji, jak również głównych typów uzbrojenia. Stosunkowo nieliczne, szczegółowe informacje dotyczą m.in. wojskowej współpracy międzynarodowej, działalności w misjach pokojowych i oficjalnych wydatków militarnych.

Te ostatnie miały wynosić według Pekinu 355,5 mld juanów w 2007 i 417 mld w 2008. Była to równowartość prawie 47 mld USD dwa lata temu i 61 mld w ubiegłym roku, przeliczając tę ostatnią wartość po aktualnym kursie juana do dolara. Zapewnia to 3. miejsca na świecie, po USA i Wielkiej Brytanii.

O ile dane te są już znane, novum było podanie podziału budżetu wojskowego. Wydatki osobowe, na szkolenie i zaopatrzenie oraz na zakupy sprzętu i uzbrojenia dzielą się praktycznie na trzy równe części. Jeżeli dane te okazałoby się wiarygodne, oznaczałoby to bardzo wysoki poziom wydatków majątkowych (ponad 30%), świadczący nie tylko o zastępowaniu nowym, starych egz. uzbrojenia (do tego wystarczy średnio 20-25% budżetu wojskowego), ale o intensywnej modernizacji technicznej sił zbrojnych.

Procentowy udział wydatków wojskowych w PKB wybranych państw świata w 2007. Analitycy amerykańscy uważają jednak, że prawdziwy poziom tych wydatków w Chinach wynosi od 3 do 5%. Poza oficjalnym budżetem ministerstwa obrony, inne resorty finansują program atomowy, strategiczne wojska rakietowe oraz zakupy zagraniczne / Rysunki: Rada Państwa ChRL

Według tych samych danych, szacowane na 2,3 mln żołnierzy wojska operacyjne, pochłaniają zdecydowaną większość wydatków, prawie 45 mld USD. Na komponent rezerwowy, szacowany na zachodzie na 1-1,5 mln żołnierzy po mobilizacji, wydano równowartość 600 mln USD, a na milicję terytorialną - ok. 1,5 mld USD.

Częścią dokumentu była również tabela, zawierająca dane o imporcie i eksporcie głównych typów uzbrojenia w 2007. Wynika z niej, że Chiny w 2007 sprowadziły jedynie 984 wyrzutnie i pociski rakietowe z Rosji. Natomiast eksport dotyczył m.in. 18 czołgów do Pakistanu, 44 bwp i transporterów opancerzonych: do Tanzanii (2 egz.), Kenii (32) i Czadu (10). Dostarczono także 36 systemów artyleryjskich do Bangladeszu i 6 do Rwandy, jak również 7 samolotów bojowych: 1 do Bangladeszu, 2 do Pakistanu i 4 do Ghany. Sprzedano 7 wyrzutni i pocisków rakietowych Indonezji oraz 2 Jemenowi.

Zachodni analitycy uważają, że realne wydatki wojskowe Chin - biorąc pod uwagę wartość nabywczą dolara, a nie kurs bankowy, oraz sumy przeznaczane na obronność z innych resortów - mogą wynosić nawet 290-410 mld USD rocznie (zobacz: Wydatki wojskowe Chin).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.