Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Półmetek Worthington Challenge 2017

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 27 września 2017

Czołgiści z 10. Brygady Kawalerii Pancernej kontynuują udział w wielonarodowych ćwiczeniach Worthington Challenge 2017 organizowanych w Kanadzie.

W zadowach Worthington Challenge 2017 uczestniczą żołnierze reprezentujący cztery dywizje wojsk lądowych Kanady, a także zespoły z Polski, Danii, Chile i USA. Polscy wojskowi korzystają z czołgów podstawowych Leopard 2A4 udostępnionych przez organizatorów / Zdjęcia: chor. Rafał Mniedło, DG RSZ

Tegoroczną edycję Worthington Challenge 2017 podzielono na cztery etapy, które realizowane są w dn. 24-28 września (Czołgiści w Kanadzie, 2017-09-19). Pierwszego dnia zawodów czołgiści z 10. Brygady Kawalerii Pancernej wykonali cykl zadań pk. March and Schoot. Rano zostali przewiezieni ciężarówkami z bazy wojskowej Gagetown do punktu startowego, znajdującego się ponad czterdzieści km w głąb kanadyjskiego poligonu.

Pierwszym zadaniem polskich żołnierzy było wykonanie marszu w pełnym oporządzeniu do ośrodka zurbanizowanego. Wyznaczoną trasę mieli pokonać posługując się jedynie mapą i kompasem. Dodatkowo musieli odnaleźć jak najwięcej punktów kontrolnych rozrzuconych w terenie. W kolejnym etapie polscy żołnierze otrzymali zadanie wejścia do miejscowości, sprawdzenia znajdujących się na jej terenie budynków i wyeliminowania potencjalnego nieprzyjaciela. Ostatnim punktem było jak najszybsze wycofanie się z ośrodka zurbanizowanego do miejsca startu.

Druga faza zawodów, pk. Mounted Navigation, rozpoczęła się 25 września. Tym razem żołnierze w ciągu 10 h mieli wykonać pięć zadań, korzystając z dwóch gąsienicowych pojazdów opancerzonych M113. Uczestnicy zawodów, pokonując kilkadziesiąt kilometrów w ciężkim terenie, docierali do punktów, gdzie m.in. musieli odnaleźć w kwadracie czterech kilometrów atrapę bezzałogowego statku latającego, sprawdzić określony odcinek drogi, na którym mogły znajdować się improwizowane ładunki wybuchowe, a także znaleźć pojazd i przeprowadzić jego ewakuację.

- Udział w tych zawodach to prawdziwe wyzwanie. Teren, po którym się poruszaliśmy jest zupełnie odmienny od tego, w którym szkolimy się w Polsce. Lasem jest tutaj gęstwina niskich drzew, gdzie pół metra przed sobą właściwie nic nie widać, a poruszanie się w nim jest ekstremalnie trudne. Teren poligonu jest mocno pofałdowany, a różnice w wysokościach sięgają kilkudziesięciu metrów. Podczas zawodów cały czas działamy w niespotykanej tutaj o tej porze roku temperaturze prawie trzydziestu stopni, której towarzyszy upalne słońce. Jedynym językiem jakim możemy się posługiwać jest angielski, w którym podajemy m.in. wszystkie wymagane w czasie zawodów przez Kanadyjczyków meldunki. Język gospodarzy jest jedynym dozwolonym sposobem komunikacji – powiedział dowódca rywalizującej załogi, por. Jakub Słobodzian

Za żołnierzami z 10. BKPanc. półmetek zawodów. Dziś rozpocznie się faza pk. Technical Skills. Jutro przed czołgistami sprawdzian ognia.

Na podstawie informacji chor. Rafała Mniedło, DG RSZ
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.