Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Muroya mistrzem Red Bull Air Race

Lotnictwo cywilne, 16 października 2017

Niedzielny wyścig Yoshihide Muroyi z początkowej klęski zamienił się w czyste szaleństwo. Choć po pierwszym pojedynku jeden na jednego groziła mu eliminacja, japoński pilot ostatecznie ukończył rywalizację z tytułem Mistrza Świata Red Bull Air Race 2017. Najlepszym Challengerem sezonu 2017 po wyścigu w Indianapolis okazał się Niemiec Florian Berger, Łukasz Czepiela stanął na trzecim stopniu podium.

Japończyk Yoshihide Muroya zdobył pierwsze Mistrzostwo Świata Red Bull Air Race dla Azji / Zdjęcie: Red Bull  

Finał sezonu od samego początku trzymał wszystkich w napięciu. Šonka i Muroya zajmowali odpowiednio pierwszą i drugą pozycję w rankingu, w związku z czym zmierzyli się w Rundzie 14. Pierwszy poleciał Muroya i jego nadzieje na mistrzostwo na chwilę zniszczyła dwusekundowa kara, jednak przez silne podmuchy wiatru Šonka uderzył w pylon i dzięki temu Japończyk awansował do Rundy 8. Kolejna dwójka pilotów z szansą na mistrzowski tytuł, Kanadyjczyk Pete McLeod i Amerykanin Kirby Chambliss, także napotkała w pierwszej rundzie na problemy, ale Muroya nie mógł jeszcze odetchnąć, ponieważ Šonka ostatecznie i tak przeszedł dalej jako najszybszy z przegranych. Kiedy obydwaj pretendenci do tytułu wygrali swoje pojedynki w ramach Rundy 8, rozstrzygająca miała być runda Final 4.

Lecący w pierwszej kolejności Muroya postawił wszystko na jedną kartę i nie okazał nawet cienia strachu. Osiągając czas 1:03.026, ustanowił nowy rekord toru, którego mistrz świata z 2016 Niemiec Matthias Dolderer i Hiszpan Juan Velarde nie byli w stanie pobić. Wszystko pozostało w rękach Šonki. Czeski pilot poleciał czysto, ale z uwagi na problem techniczny i przeciągnięcie skrzydła podczas wykonywania pionowego zwrotu zdołał tylko osiągnął wynik 1:07.280. W związku z tym Muroya wygrał wyścig i jednocześnie zdobył pierwsze Mistrzostwo Świata Red Bull Air Race dla Azji.

Podczas ceremonii wręczenia nagród na terenie legendarnego Indianapolis Motor Speedway na podium do Muroyi dołączyli Dolderer na drugim i Velarde na trzecim miejscu. Następnie po wręczeniu mistrzowskiego trofeum Muroya został oblany szampanem przez Šonkę i McLeoda, którzy sami po raz pierwszy w karierze stanęli na końcowym podium mistrzostw, odpowiednio na drugim i trzecim miejscu.

Wygranie tego wyścigu stanowi wspaniały rozdział w historii sportów motorowych. Były to najbardziej wyrównane mistrzostwa i nasza czwórka walczyła o tytuł do samego końca. Na początku sezonu mieliśmy pewne straty do nadrobienia, więc trochę to trwało i wymagało ciężkiej pracy, ale udało nam się – powiedział Muroya, powstrzymując łzy. Myślałem, że system pomiaru czasu uległ awarii, kiedy zobaczyłem swój rezultat w rundzie Final 4. Przed wyścigiem nasz komputer powiedziałby, że to niemożliwe, więc coś musiało mnie pchać do przodu. Myślę, że to zasługa fanów, mojej rodziny i mojego zespołu, więc bardzo im za to dziękuję – dodał Japończyk.

Zdobycie pierwszego mistrzostwa świata dla Japonii na Indianapolis Motor Speedway zbiegło się w czasie z innym kamieniem milowym w historii 100-letniego toru wyścigowego. W tym roku Takuma Sato, który kibicował Muroyi na miejscu w trakcie weekendowej rywalizacji, został pierwszym japońskim kierowcą wyścigowym, który zdołał wygrać słynną serię Indianapolis 500.

Ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, finał Challenger Cup został odwołany, a komisja wyścigu uznała wyniki sobotnich kwalifikacji. Choć matematycznie Czepiela miał szansę na zwycięstwo, ostatecznie zakończył sezon na dobrej, trzeciej pozycji (Czepiela trzeci w Lausitz, 2017-09-18).

Wyniki wyścigu w klasie Master – Indianapolis 2017: 1. Yoshihide Muroya, 2. Matthias Dolderer, 3. Juan Velarde, 4. Martin Šonka, 5. Petr Kopfstein, 6. Mikaël Brageot, 7. Michael Goulian, 8. Matt Hall, 9. Cristian Bolton, 10. Kirby Chambliss, 11. Pete McLeod, 12. François Le Vot, 13. Nicolas Ivanoff, 14. Peter Podlunšek.

Wyniki wyścigu w klasie Challenger – Indianapolis 2017: 1. Melanie Astles, 2. Łukasz Czepiela, 3. Ben Murphy, 4. Florian Berger, 5. Kevin Coleman, 6. Daniel Ryfa.

Klasyfikacja generalna Mistrzostw Świata Red Bull Air Race 2017: 1. Yoshihide Muroya (JPN) 74 pkt, 2. Martin Šonka (CZE) 70 pkt, 3. Pete McLeod (CAN) 56 pkt, 4. Kirby Chambliss (USA) 53 pkt, 5. Petr Kopfstein (CZE) 43 pkt, 6. Matt Hall (AUS) 40 pkt, 7. Matthias Dolderer (GER) 39 pkt, 8. Juan Velarde (ESP) 37 pkt, 9. Michael Goulian (USA) 28 pkt, 10. Mikaël Brageot (FRA) 24 pkt, 11. Nicolas Ivanoff (FRA) 16 pkt, 12. Peter Podlunšek (SLO) 14 pkt, 13. Cristian Bolton (CHI) 9 pkt, 14. François Le Vot (FRA) 9 pkt.

Klasyfikacja generalna Challenger Cup 2017: 1. Florian Berger (GER) 38 pkt, 2. Daniel Ryfa (SWE) 34 pkt, 3. Łukasz Czepiela (POL) 34 pkt, 4. Kevin Coleman (USA) 27 pkt, 5. Melanie Astles (FRA) 23 pkt, 6. Ben Murphy (GBR) 19 pkt, 7. Baptiste Vignes (FRA) 14 pkt, 8. Kenny Chiang (CHN) 12 pkt, 9. Daniel Genevey (HUN) 12 pkt.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra