Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Posiłki do Afganistanu opóźnione

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 28 stycznia 2009

Przedstawiciele Pentagonu twierdzą, że dodatkowe 25 tys. żołnierzy zostanie skierowanych do Afganistanu w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy. Jeszcze w grudniu czas ten szacowano na zaledwie kilka miesięcy.

Oprócz Amerykanów - którzy w porównaniu do listopada 2008 zwiększają swój kontyngent łącznie o ok. 6 tys. żołnierzy, do końca 2009 - posiłki do Afganistanu wysyłają także ich sojusznicy, w tym Polacy. Według wiceministra Stanisława Komorowskiego, nasz kontyngent większy się z ponad 1600, do 2200 żołnierzy / Zdjęcie: PKW Afganistan

20 grudnia 2008 adm. Mike Mullen, Przewodniczący Kolegium Szefów Połączonych Sztabów, zapowiedział wysłanie do Afganistanu dodatkowych 20-30 tys. amerykańskich żołnierzy, w ciągu późnej wiosny i latem 2009 (zobacz: Dodatkowe oddziały do Afganistanu). Miały one wzmocnić obecny, 34-tysięczny amerykański kontyngent w tym kraju.

Okazało się jednak, że administracja prezydenta Baracka Obamy szybko zrewidowała ten plan. Dotyczy to terminów wysłania posiłków. Według nieoficjalnych wypowiedzi przedstawicieli resortu obrony, w grę wchodzi kontyngent ok. 25 tys. żołnierzy, którzy mają być jednak przerzuceni do Afganistanu nie w tym roku, ale w pierwszej połowie 2010 (nie dotyczy to jedynie 4-tysięcznej brygadowej grupy bojowej, która decyzją George`a Busha powinna trafić do Afganistanu w lutym, zobacz: Amerykańska brygada do Afganistanu).

Prawdopodobnie przyczyną opóźnienia przysłania kilku brygad jest kryzys gospodarczy i groźba załamania finansowania budżetu resortu obrony. Tymczasem w 2010 można już będzie prawdopodobnie skorzystać z oddziałów, wycofywanych z Iraku, bez zwiększania poziomu wydatków na operacje zagraniczne.

Jednocześnie sekretarz obrony, Robert Gates, w czasie wczorajszego wystąpienia przed komisją sił zbrojnych senatu, wezwał, by zakreślić cele wojny w Afganistanie w sposób realistyczny i ograniczony, tak by uniknąć porażki. Celem nie może być bowiem pokonanie talibów - co jest przy obecnych środkach niemożliwe - ale jedynie ochrona USA i jej sojuszników przed ewentualnymi zamachami terrorystycznymi.

Gdyby ten punkt widzenia został przyjęty, oznaczałoby to faktyczne przyznanie się do porażki, w stosunku do celów, wyznaczonych przez prezydenta Busha (pojmanie Osamy bin Ladena i zainstalowanie demokracji w Afganistanie).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra