Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

El-Mellah przekazany Algierii

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 23 października 2017

Żaglowiec szkolny El-Mellah (938) w sobotę 21 października został oficjalnie przekazany odbiorcy – Marynarce Wojennej Algierii. Nieco później na stojącym przy stoczniowym nabrzeżu okręcie odbyła się uroczystość pierwszego podniesienia algierskiej bandery.

Żaglowiec El-Mellah (938) będzie służył do szkolenia kadetów wyższej szkoły marynarki wojennej Algierii / Zdjęcie: Przemysław Gurgurewicz

Po wypełnieniu wszelkich formalności i podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego przyszła kolej na uroczystość. Radosław Gęsicki ze stoczni Remontowa Shipbuilding zgłosił gotowość do przekazania jednostki, zaś pełniący nadzór w imieniu algierskiej MW podpułkownik Khaouani Zoubir zameldował gotowość podniesienia bandery algierskiej. Najpierw spuszczono powiewającą do tej pory banderę polską, następnie Algierczycy przystąpili do ceremonii podniesienia swojej.

Ze strony użytkownika w uroczystości wzięli udział m.in. ambasador Algierii w Polsce Salah Lebdioui, attaché obrony pułkownik Kennani Benkhadda, a także kierowana przez generała Saad Mekhneche’a delegacja algierskiej marynarki wojennej. Polską stronę reprezentowali przedstawiciele producenta w osobach prezesa grupy kapitałowej Remontowa Holding Piotra Soyki, prezesa Remontowej Shipbuilding Piotra Dowżenki, jak również Sebastiana Meitza, prezesa firmy Cenzin, która to była stroną podpisanego z Algierczykami kontraktu na dostawę żaglowca.

Zbudowany przez stocznię Remontowa Shipbuilding SA z Gdańska żaglowiec o numerze stoczniowym B-103/1 zaprojektowany został przez należące do znanego w świecie konstruktora żaglowców inż. Zygmunta Chorenia przedsiębiorstwo Choren Design & Consulting, przy współpracy ze szczecińską spółką Midcon Designer Ltd., która opracowała m.in. dokumentację wyposażenia wnętrz. Okręt będzie służyć do szkolenia kadetów algierskiej marynarki ze znajdującej się w miejscowości Tamentfoust wyższej szkoły marynarki wojennej Algierii.

El-Mellah (w wolnym tłumaczeniu Żeglarz) jest dużą jednostką szkolną o długości całkowitej (z bukszprytem) 110,0 m, szerokości 14,5 m i wysokości bocznej (do pokładu głównego) 8,6 m. Jednostkę zaprojektowano jako trzymasztowy pełnorejowiec tj. fregatę, której łączna powierzchnia żagli wynosi ok. 3000 m². Załoga okrętu liczy 84 oficerów, podoficerów i marynarzy. Do tej liczby doliczyć należy 18 osób personelu dodatkowego (wykładowcy) oraz 120 kadetów, z czego 1/3 (40) będą stanowiły kobiety.

Zwodowany 7 listopada 2015 r. okręt w lipcu br. rozpoczął próby morskie (Wodowanie El Mellah, 2015-11-13). Następnie praktyczne szkolenie przeszła na nim załoga, która najpierw ukończyła kurs teoretyczny w Akademii Morskiej w Gdyni. Po przekazaniu jednostki odbiorcy rozpoczną się przygotowania do jej przejścia do Algierii. Dokładna data wyjścia El-Mellaha z Gdańska nie jest obecnie znana, ma to nastąpić w listopadzie br.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.