Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Irlandia wybrała RG-32M

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 31 stycznia 2009

Południowoafrykańska BAE Systems Land Systems OMC wygrała przetarg na dostawę 27 lekkich samochodów patrolowych dla irlandzkich wojsk lądowych. Pozyskają one RG-32 LTV, w różnych wersjach, za 19,6 mln Euro.

Prezentowany RG-32M, przy maksymalnej masie 7,3 t, przewozi 5 żołnierzy, zapewniając im ochronę przed ostrzałem z karabinków automatycznych i odłamkami. Zapewnia również możliwość przeżycia, w przypadku wybuchu pod kołem lub kadłubem ładunku wybuchowego o masie do 7 kg TNT. Wozy dla Irlandii będą występować w najnowszej wersji RG-32 LTV, o powiększonej ładowności (maksymalna masa wzrośnie do 9 t), wzmocnionym opancerzeniu i z poszerzonym o 20 cm kadłubem. Pojazdy będą uzbrojone w wkm-y kalibru 12,7 mm lub automatyczne granatniki. Będą występowały również w odmianach specjalistycznych: dowódczej, łączności, wskazywania celów i jako transporter ppk Javelin / Zdjęcie: BAE Systems

Irlandia jest bardzo aktywna w misjach zagranicznych. Jej żołnierze stacjonują w Kosowie, Bośni, Libanie oraz - w niewielkiej liczbie - Zachodniej Saharze, Kongo i Wybrzeżu Kości Słoniowej. Największy kontyngent, liczący 400-450 żołnierzy, znajduje się obecnie w Czadzie.

Na potrzeby misji ekspedycyjnych władze w Dublinie zdecydowały się pozyskać lekkie, opancerzone samochody patrolowe. Ostatecznie zamówienie skierowano do BAE Systems Land Systems OMC z RPA. Przedsiębiorstwo dostarczy 27 egz. RG-32M LTV, zmodernizowaną wspólnie ze Szwedami, pochodną doskonale znanego RG-31.

Wybór poprzedziły dwa miesiące intensywnych prób poligonowych, w których ostatnia wersja RG-32M, pokonała szwajcarskiego Mowaga Eagle IV i włoskiego Iveco MLV.

Kontrakt zakłada opcję na pozyskanie kolejnych 27 pojazdów. Ujawniona wartość kontraktu, 19,6 mln Euro, prawdopodobnie zawiera w sobie również ten ewentualny zakup. Przypuszczenia takie opierają się na fakcie, że trzecia transza dostaw dla Szwecji RG-32M, w ilości 60 egz., ma kosztować ok. 18 mln Euro (Szwedzi otrzymali już 200 wozów na mocy kontraktów z 2005 i 2007).

Przeszkodą w sprawnej realizacji zamówienia, może być zapowiadany na bieżący rok bardzo ostry kryzys gospodarczy. Ostatnie szacunki rządu w Dublinie mówią nawet o możliwości skurczenia się irlandzkiego PKB o 10%. Tymczasem w październiku, gdy prognozy gospodarcze zakładały jedynie niewielki spadek, władze zakładały zmniejszenie budżetu wojskowego o 1,6%, do kwoty 1061 mln, a bez rent i emerytur, o 4%, do 852 mln Euro, przy czym na wydatki osobowe miało przypaść aż 70% tej sumy (zobacz: Irlandzkie cięcia).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra