Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Armatohaubica Nora na testach w ZEA

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 24 listopada 2017

Przedstawiciele przedsiębiorstwa Jugoimport SDPR zaprezentowali siłom zbrojnym Zjednoczonych Emiratów Arabskich możliwości 155-mm samobieżnej armatohaubicy Nora B-52. 21 listopada przeprowadzono jej próbne strzelania na pustynnym poligonie artyleryjskim, położonym na północ od Abu Zabi, do celów położonych w odległości 16 km.

Samobieżna armatohaubica Nora B-52 / Zdjęcie: Jugoimport SDPR

Oprócz przedstawicieli rządu i sił zbrojnych ZEA w pokazie Nory uczestniczył serbski minister obrony Aleksandar Vulin, któremu towarzyszyli eksperci serbskiego ministerstwa obrony i oficerowie Serbskich Sił Zbrojnych. Po pokazie minister Vulin powiedział, że Nora ma wyjątkową donośność, precyzję, mobilność i manewrowość, a także szybkość reakcji. Wszystkie te parametry pokazują, że Nora jest wyjątkowym produktem i dlatego mamy powody, by oczekiwać znaczącego sukcesu na rynku globalnym, jak również w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wierzę, że nasi gospodarze są bardzo zadowoleni i że będziemy kontynuować testy – dodał Aleksandar Vulin (Serbia prezentuje nowe uzbrojenie, 2017-07-01).

Według serbskich mediów wizyta Vulina w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i jego rozmowy z ministrem stanu ds. obrony Muhammadem ibn Ahmadem al-Buwardi skupiła się na sprzedaży armatohaubic Nora-B52 do ZEA, a także rozszerzenia zakresu współpracy dwustronnej między obydwoma krajami w dziedzinie edukacji wojskowej, wojskowego systemu opieki zdrowotnej, wywiadu wojskowego i organizowaniu wspólnych ćwiczeń.

Współpraca między Serbią i ZEA jest wielowymiarowa i coraz intensywniejsza – druga co do wielkości linia lotnicza ZEA Etihad od 2013 jest strategicznym partnerem narodowego przewoźnika Serbii, Air Serbia, a inwestor ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wyłożył ponad miliard euro na projekt Belgrad na wodzie, w ramach którego na brzegu rzeki Sawy zostanie zbudowane nowoczesne centrum biznesowo-mieszkaniowe.

ZEA wspierają też serbską gospodarkę niskooprocentowanymi pożyczkami, a współpraca wojskowa między obydwoma krajami została wyraźnie zademonstrowana w maju, kiedy Serbia zaprezentowała pocisk przeciwpancerny dalekiego zasięgu ALAS-C (Prezentacja ALAS-C , 2017-05-10), opracowany specjalnie w celu spełnienia wymagań sił zbrojnych ZEA.

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.