Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indyjskie testy w kwietniu lub maju

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 05 lutego 2009

Za 2-3 miesiące mogą rozpocząć się testy samolotów, które startują w indyjskim przetargu na 126 maszyn wielozadaniowych. To długo oczekiwana decyzja miejscowych władz.

Nowe samoloty powinny przede wszystkim zastąpić przestarzałe MiG-i 21. W służbie znajduje się ciągle ok. 250 z nich / Zdjęcie: IAF

Indyjski przetarg jest największym na międzynarodowym rynku od 16 lat. Jego szacunkowa wartość wynosi 10-12 mld USD, z opcją na dokupienie kolejnych 64 egz. Pierwszych 18 samolotów ma być wyprodukowane w kraju oferenta i dostarczone do 2012, pozostałe w Indiach, w zakładach HAL.

Na początku ubiegłego roku władze wojskowe w Nowym Delhi zakładały, że po złożeniu ofert technicznych w kwietniu, próby samolotów rozpoczną się na początku lata (zobacz: Testy myśliwców dla Indii w czerwcu). Jednak z uwagi na konieczność przekazania technologii, część producentów, w tym Amerykanie i Rosjanie, poprosili o więcej czasu na skonstruowanie ofert. Spowodowało to poważne przesunięcie całego programu. Co więcej, sam odbiorca w praktyce zaniechał poważniejszych działań przez kilka ostatnich miesięcy. Wywołało to poważne zaniepokojenie producentów.

Z tego powodu wczorajsza deklaracja dowódcy indyjskich wojsk lotniczych, Fali Homi Majora, o możliwości rozpoczęcia prób w powietrzu w kwietniu-maju, została odebrana z dużym zadowoleniem.

Marszałek lotnictwa powiedział, że próby aż 6 samolotów - w przetargu startują rosyjski MiG-35, europejski EF-2000 Eurofighter, amerykańskie F/A-18E/F i F-16 Block 70, szwedzki JAS39 Gripen i francuski Dassault Rafale - będą procesem długotrwałym. Loty będą realizowane w Indiach i za granicą. Nie określono na razie żadnych terminów ich zakończenia. To z kolei pozwala przypuszczać, że przesunie się okres pierwszych dostaw, przynajmniej o rok.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.