Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Czesi wzmacniają i czekają

Strategia i polityka, 05 lutego 2009

Ostatnie posiedzenie niższej izby czeskiego parlamentu zakończyło się decyzją o niewielkim zwiększeniu kontyngentu w Afganistanie. Nie ratyfikowano jednak umowy o budowie amerykańskiej bazy radarowej.

Według planów rządu w Pradze, kontyngent w Afganistanie miał zostać zwiększony do 645 żołnierzy. Ostatecznie posłowie zdecydowali, że jego maksymalna liczebność w 2009 wzrośnie jedynie do 480 osób, czyli o 65 więcej, niż obecnie.

Ministerstwo obrony zapowiedziało, że kontyngent zostanie jednak znacznie wzmocniony pod względem technicznym. Do Afganistanu trafią 2-3 śmigłowce Mi-171, samochody patrolowe Krauss Meffei Wegmann Dingo 2 oraz Iveco LMV (zobacz: Czesi kupują LOSP), Land Rovery i pojazdy ciężarowe.

Czesi będą rozmieszczeni w na lotnisku w Kabulu (55 żołnierzy), w prowincji Logar (275), i przy obsłudze radaru pola walki Arthur (40). W połowie roku zostanie wycofanych kilkudziesięciu żołnierzy z prowincji Uruzgan, jednak od czerwca w bazie w Sharanie będzie stacjonował 110-osobowy oddział lotniczy, obsługujący śmigłowce transportowe.

Premierowi Mirkowi Topolankowi nie udało się natomiast przekonać posłów do ratyfikowania umowy o budowie bazy radarowej amerykańskiego systemu antybalistycznego. Koalicyjna partia zielonych, uważając, że nowa ekipa rządowa w USA nie ma jasnego stanowiska w sprawie Tarczy, sprzymierzyła się z socjaldemokratyczną opozycją i przesunęła na czas nieokreślony głosowanie w tej sprawie.

Premier stwierdził, że decyzja ta nie tworzy na razie istotnego problemu - umowa musi być również ratyfikowana przez Kongres USA. Wcześniej porozumienie zaakceptowała izba wyższa czeskiego parlamentu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.