Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Albania przedłuża natowską misję

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 23 stycznia 2018

Władze Albanii zgodziły się przedłużyć o rok udział w misji 2 Grupy Stałego Zespołu Okrętów NATO na Morzu Egejskim.

Pierwszy albański okręt patrolowy typu Iliria, który wyposażono w 20-mm zsmu Nexter Narwhal, rozpoczął działania w ramach misji 2 Grupy Stałego Zespołu Okrętów NATO na Morzu Egejskim / Zdjęcie: MO Albanii

W ramach przedłużonej o kolejny rok misji w strukturze 2 Grupy Stałego Zespołu Okrętów NATO (SNMG2) działania operacyjne na Morzu Egejskim rozpoczął albański okręt patrolowy Butrinti (P134), typu Iliria (proj. Stan Patrol 4207). W ostatnim czasie jednostka przeszła modernizację, w wyniku której wyposażono ją w 20-mm zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Nexter Narwhal.

Udział Butrinti w misji SNMG2 ma służyć wsparciu sił morskich Grecji i Turcji oraz Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex w zwalczaniu nielegalnej imigracji do Europy. Jedne z najczęściej używanych przez przemytników szlaków przerzutu imigrantów wiodą wodami Morza Egejskiego.

Albańskie siły morskie uczestniczą w misji SNMG2 na Morzu Egejskim od 21 listopada 2016. Jesienią ub.r. inny z okrętów patrolowych typu Iliria, Oriku (P132), powrócił do portu morskiego w Durres po zakończeniu trwających rok działań operacyjnych na tym akwenie. W tym czasie albańska jednostka, która w odróżnieniu od Butrinti nie była uzbrojona w zestaw Narwhal, zdołała uratować 917 osób na morzu, w tym 150 kobiet i 95 dzieci głównie z Iraku, Jemenu, Nigerii, Somali i Syrii.

Rozpoczynający działania na Morzu Egejskim Butrinti jest pierwszym okrętem sił morskich Albanii wyposażonym we wspomniany zsmu Narwhal. Rząd w Tiranie chce uzbroić w ten zestaw wszystkie cztery patrolowce typu Iliria. Odpowiednią umowę zawarto z Nexterem w maju 2017. Zakłada ona, że prace nad pozostałymi trzema jednostkami tego typoszeregu, Iliria (P131), Oriku (P132 ) i Lisus (P133) powinny zakończyć się w br.

Albania pozyskała okręty patrolowe typu Iliria na podstawie podpisanego w zeszłej dekadzie kontraktu z grupą Damen o wartości 31 mln euro (129 mln zł). Warto podkreślić, że 35% kosztu zakupu okrętów sfinansował rząd Holandii (Przekazanie albańskiego kutra, 2012-07-20).

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.