Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kup Spitfire`a, okazja...

Lotnictwo cywilne, 16 lutego 2009

Dom aukcyjny Bonhams poprowadzi 20 kwietnia sprzedaż zabytkowych aut i samolotów w Muzeum RAF w Londynie. Największą atrakcją może być doprowadzony do stanu lotnego Supermarine Spitfire w rzadkiej, szkolnej odmianie TR Mk IX. Szacunkowa cena to 1,5 mln GBP.

Dwumiejscowy TR Mk IX po oblocie, a przed ostatecznym malowaniem. Samolot posiada większość oryginalnych części, w tym odrestaurowany silnik Rolls-Royce Merlin 266 / Zdjęcie: Classic Aero Engineering

Obecnie w stanie zdolnym do lotu znajduje się ponad 50 myśliwców Spitfire, w tym 6 w dwumiejscowej wersji szkolnej, zakupionej po wojnie przez Irlandię i Holandię, z przebudowanych maszyn myśliwskich.

Co pewien czas rynek kolekcjonerski ożywia się doniesieniami o sprzedaży kolejnych, legendarnych Spitfire`ów. Ostatnio, we wrześniu ubiegłego roku, chińska spółka wyłożyła 1,9 mln USD za pozyskany w Nowej Zelandii model Mk XVI, przekazując go potem do muzeum lotnictwa w Pekinie (zobacz: Spitfire Mk XVI za 1,9 mln USD). Tyle, że myśliwiec był przeznaczony do ekspozycji i nie nadawał się do lotu.

Tymczasem kilka dni temu dom aukcyjny Bonhams (którego australijska filia, Bonhams-Goldman, prowadziła sprzedaż nowozelandzkiego myśliwca), poinformował o wystawieniu samolotu z certyfikatami, dopuszczającymi do normalnej eksploatacji. Co więcej, jest to pierwsza maszyna szkolna, wystawiona na sprzedaż od ponad 20 lat.

Spitfire - zarejestrowany obecnie pod cywilnym oznaczeniem G-ILDA - został wyprodukowany w 1944, jako jednomiejscowy myśliwiec, o nr SM 520. W 1948 sprzedano go wojskom lotniczym RPA. W latach 1970. został odnaleziony na złomowisku i odkupiony w celu odrestaurowania. Ostatecznie trafił w 2002 w ręce Paula Portelliego, który zlecił jego wyremontowanie przedsiębiorstwu Classic Aero Engineering. W trakcie prac zdecydowano się przebudować maszynę do wersji szkolnej, korzystając z oryginalnej dokumentacji producenta.

W październiku odbył się pierwszy lot nowego samolotu, od razu wzbudzając ogromne zainteresowanie kolekcjonerów. Sądząc po losach jednomiejscowego, stosunkowo często spotykanego Mk XVI, jego cena powinna z łatwością osiągnąć kilka mln USD. W obecnych czasach eksperci szacują jednak, że bardziej prawdopodobna kwotą, jaką można za niego otrzymać, jest równowartość ok. 2,13 mln USD (1,5 mln GBP).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra