Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Przebazowanie PKW EU Sophia

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 15 lutego 2018

14 lutego na lotnisku bazy Sigonella wylądowały dwa samoloty CASA C-295M, którymi przetransportowano trzon sił Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU Sophia.

Trzon sił PKW EU Sophia wylądował w środę w bazie Sigonella położonej na Sycylii, 15 km na zachód od Katanii. Wojskowych przetransportowano dwoma samolotami C-295M CASA / Zdjęcie: por. Damian Konopka, PKW EU Sophia

Kilka dni wcześniej do bazy Sigonella położonej na Sycylii, 15 km na zachód od Katanii, przebazowano grupę przygotowawczą Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Jej zadaniem było rozpoczęcie tworzenia bazy PKW oraz nadzór nad wykonywanymi pracami. Polski kontyngent będzie działał jako część operacji wojskowej Unii Europejskiej, EU Navfor (European Union Naval Force, Pożegnanie PKW Sophia, 2018-02-14).

Obszarem działań operacji jest południowa części Morza Śródziemnego. W jej ramach prowadzone jest m.in. szkolenie członków libijskiej straży wybrzeża i marynarki wojennej (Libijczycy szkoleni na HNLMS Rotterdam; Wielka Brytania szkoli Libijczyków), którego celem jest podniesienie umiejętności i skuteczności działań tych formacji. Ponadto, obecność sił morskich UE w rejonie Morza Śródziemnego pozwala na egzekwowanie embarga na dostawy broni do Libii, które zostało nałożone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

PKW EU Sophia został sformowany przez Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej i liczy obecnie 100 żołnierzy. W jego skład wchodzą żołnierze z Komponentu Wojsk Specjalnych, 10. Brygady Logistycznej, 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia, 3. Flotylli Okrętów, 6. Ośrodka Radioelektronicznego i Żandarmerii Wojskowej. Dowódcą PKW jest kmdr por. Cezary Kurkowski. 

Na podstawie informacji por. Damiana Konopki, PKW EU Sophia


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.