Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy G550-AEW Singapuru

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 20 lutego 2009

Wojska lotnicze Singapuru odebrały wczoraj pierwszy z 4 zamówionych samolotów wczesnego ostrzegania Gulfstream G550-AEW, wyposażonych w izraelskie systemy radarowe Phalcon.

G550-AEW na płycie lotniska w Tengah. Na boku kadłuba jest widoczna jedna z anten ze skanowaniem fazowym. Z lewej E-2C Hawkeye / Zdjęcie: MO Singapuru

Uroczyste przejęcie samolotu odbyło się w bazie RSAF w Tengah, z udziałem dowódcy wojsk lotniczych, gen. Ng Chee Kherna. Singapur zamówił 4 samoloty wczesnego ostrzegania w 2007. Szybka realizacja kontraktu wiąże się z faktem, że Izrael posiada niemal identyczne maszyny, co wyklucza problemy techniczne i opóźnienia, związane np. z kontraktem indyjskim, w którym odbiorca chciał zamontowania systemu radarowego na nowej wersji Ił-a 76 (zobacz: Opóźnienie Phalcona).

Gulfstreamy, z których ostatni powinien trafić do Singapuru w przyszłym roku, zastąpią ponad 20-letnie Grummany E-2C Hawkeye. Radary IAI EL/M-2075 Phalcon mają większy promień wykrywania, mogą również śledzić większą liczbę celów. Wszystkie nowe maszyny będą służyły w składzie 111 eskadry, stacjonującej w bazie Tengah. Z lotniska tego operują również dwie eskadry F-16C/D i grupa akrobatyczna RSAF, Black Knights.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.