Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

DIMDEX 2018: Rozwój Patria Nemo Container

Imprezy branżowe, Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 13 marca 2018

Przedstawiciele fińskiej Patrii poinformowali o postępach w programie testowym innowacyjnego zestawu artyleryjskiego Patria Nemo Container.

Zestaw PNC w jego dzisiejszej wersji ma 6 m długości, 2,4 m szerokości i 2,5 m wysokości. Masa całkowita wynosi ok. 11,5 t. Załogę stanowi dwóch ładowniczych i działonowy, który jednocześnie pełni funkcję dowódcy oddziału. Działo charakteryzuje się szybkostrzelnością 10 strz./min i zasięgiem przekraczającym 10 km / Zdjęcie: Michał Jarocki

Zestaw artyleryjski Patria Nemo Container (PNC), który swój debiut targowy zaliczył podczas zeszłorocznych targów IDEX w Abu Dhabi (IDEX 2017: Prezentacja Patria Nemo Container, 2017-02-21), jest w trakcie wielomiesięcznego i rozłożonego na kilka etapów programu testowego. Pierwsze próby użycia PNC przeprowadzono jesienią ub.r. (DSEI 2017: Patria Nemo Container po pierwszych testach, 2017-09-13).

Objęły one m.in. próby ogniowe zestawu artyleryjskiego, którego kluczową częścią jest 120-mm moździerz wieżowy Patria Nemo, osadzonego na samochodzie ciężarowym Sisu ETP E13 8x8 i stojącego wolno na ziemi. Przedstawiciele producenta potwierdzili w rozmowie z RAPORT-wto, że latem przeprowadzone zostaną kolejne testy PNC, podczas których zestaw będzie umieszczony na platformie morskiej, najprawdopodobniej barce transportowej.

Prace nad PNC trwają od kilku lat. Fiński producent miał rozpocząć je w reakcji na rosnące zapotrzebowanie sił zbrojnych poszczególnych państw, które poszukują nowych i innowacyjnych możliwości użycia 120-mm zestawów moździerzowych. Jak dowiedział się RAPORT-wto, Patria miała rozpocząć już rozmowy z grupą państw wyrażających przynajmniej wstępne zainteresowanie pozyskaniem PNC. Mają one być prowadzone zarówno z potencjalnymi nabywcami eksportowymi jak i klientem w kraju producenta. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.