Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ACLS dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Astronautyka, 21 marca 2018

Grupa Airbus zbudowała i przekazała dla potrzeb Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. ISS, ros. MKS) instalację podtrzymywania życia, oczyszczającą powietrze i odzyskującą tlen (Advanced Closed Loop System, ACLS). Wytwarza ona również wodę, będącą w mniejszym lub większym stopniu produktem ubocznym tej technologii.

ACLS podczas prób w zakładach we Friedrichshafen / Zdjęcie: Airbus

ACLS opracowali specjaliści koncernu Airbus dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Na Międzynarodowej Stacji Kosmiczną ma pełnić funkcję demonstratora technologii. ACLS wykorzystuje część dwutlenku węgla wewnątrz kabiny i wodór otrzymany z rozbicia cząsteczek wody, przekształcając je w metan i wodę w procesie znanym jako reakcja Sabatiera. Następnie z otrzymanej wody w drodze elektrolizy pozyskiwany jest tlen. Wspomaga to ogólną wydajność instalacji i obniża zapotrzebowanie na dostawy z Ziemi.

ACLS zostanie wkrótce zainstalowana w transportowcu HTV-7 w Centrum Kosmicznym Tanegashima w Japonii, a następnie dostarczona na stację Międzynarodową Stację Kosmiczną w sierpniu tego roku (Kolejni kosmonauci z MSK na Ziemi, 2018-02-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.