Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zakończono certyfikację VIII zmiany PKW Afganistan

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 02 maja 2018

Żołnierze wchodzący w skład kontyngentu przygotowującego się do wyjazdu w ramach VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Afganistan zakończyli certyfikację.

Zgodnie z międzynarodowymi porozumieniami misja w Afganistanie ma charakter szkoleniowo – doradczy, a polscy żołnierze nie są angażowani w działania bojowe. Głównymi zadaniami PKW będzie szkolenie i doradztwo w celu umocnienia bezpieczeństwa i stabilności Islamskiej Republiki Afganistanu / Zdjęcia: ppor. Magdalena Czekatowska, 34. BKPanc.

Przez ostatnie cztery dni żagański poligon Karliki był świadkiem najważniejszego sprawdzianu jakim była certyfikacja VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Afganistan. Działania żołnierzy oceniała komisja z Dowództwa Operacyjnego RSZ. Oceny wyszkolenia i przygotowania żołnierzy dokonano w ramach ćwiczenia, pk. Kabul VIII (Certyfikacja VIII zmiany PKW Afganistan, 2018-04-27).

Trzon VIII zmiany PKW Afganistan stanowić będą żołnierze z 34. Brygady Kawalerii Pancernej, wspierani przez wojskowych z m.in. 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, którzy od kilku miesięcy uczestniczą w intensywnym szkoleniu (Trwa Guardian Angel, 2018-03-16). Miało ono na celu jak najlepsze przygotowanie ich do warunków jakie panują na misji oraz do sytuacji jakie mogą napotkać w trakcie wykonywania zadań.

Podczas certyfikacji żołnierze przygotowujący się do wyjazdu wzięli udział m.in. w szkoleniach ogniowych. W trakcie zajęć realizowano strzelania sytuacyjne, które odzwierciedlały zdarzenia i warunki z jakimi żołnierze mogą się zetknąć w trakcie misji.

- Widać było, że ci ludzie znają się na rzeczy. Wiedzą jak przeprowadzić kontrolę na check poincie, jak postępować w przypadku ucieczki zatrzymanego przez patrol lub w jaki sposób sprawnie i dokładnie przeszukać samochód, którym poruszają się podejrzani. Komunikaty radiowe są czysto, jasno i konkretnie podawane. Są dokładni i spokojni bez poprawek i powtórzeń wyraźnie widać, że zdają sobie sprawę jak jest to ważne – ocenił poziom wyszkolenia swoich podwładnych dowódca jednego z plutonów, por. Mateusz Kapuśniak z 34. BKPanc.

Sporo czasu żołnierze poświęcili na dokładne przećwiczenie procedury MEDEVAC. - Znam swoich żołnierzy i wiem, że w każdej sytuacji mogę na nich polegać. Dotąd nigdy mnie nie zawiedli. Tak było i podczas certyfikacji, najpierw wpadliśmy w zasadzkę w wyniku której jeden z moich żołnierzy został ranny. Natychmiast wezwaliśmy pomoc medyczną. Śmigłowiec był w ciągu kilku minut. Cała akcja trwała tak naprawdę kilka chwil i przebiegła bardzo sprawnie – powiedział dowódca plutonu ochrony, por. Tomasz Cyga z 17. WBZmech.

Na podstawie informacji ppor. Magdaleny Czekatowskiej, 34. BKPanc.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.