Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Sky Warrior A w Bagram

Lotnictwo wojskowe, 02 listopada 2007

1 listopada ujawniono, iż od pewnego czasu stacjonująca m.in. w Bagram 82nd Combat Aviation Brigade korzysta z prototypowego (a właściwie pół-doświadczalnego) systemu rozpoznawczo-bojowego z bsl Sky Warrior A (Alpha), czyli przymiarki do opracowywanego przez General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI) dla US Army w ramach programu Extended-Range/Multipurpose (ER/MP) wariantu bsl Predator, znanego jako Sky Warrior.

Sky Warrior A (I-Gnat ER) stacjonujący w bazie Bagram podczas prezentacji dowódcy 82nd Airborne Division, gen. Davidowi Rodriguezowi / Zdjęcie: US Army

Sky Warrior A to nieznacznie zmodyfikowany dla potrzeb US Army wariant bsl I-Gnat ER, będącego mutacją mini-Predatora, czyli bsl I-Gnat, używanego od kilku lat m.in. przez CIA.

Sky Warrior A został przydzielony do wykonywania zadań w ramach operacji Enduring Freedom (a zatem być może bez związku z misją ISAF, jako że formalnie są to działania rozłączne, mimo zaangażowania częściowo tych samych formacji, w tym także 82nd Airborne Division, z którą współdziałają w ramach CJTF 82 żołnierze PKW Afganistan). Zespół odpowiadający za użycie tego prototypowego systemu określany jest mianem Task Force Charger, dowodzony przez kpt. Stephena Adamsona. Użycie Sky Warriora A w misjach w Iraku i Afganistanie ma pomóc w przygotowaniu właściwego systemu MC-1C Sky Warrior ER-MP.

Wedle ujawnionych przez US Army danych, bsl Sky Warrior A - istnieją trzy egzemplarze - spędziły dotychczas w powietrzu ok. 10 tys. godzin podczas misji bojowych w Iraku oraz obecnie - od końca września - w Afganistanie. GA-ASI miała dostarczyć do 10 Sky Warriorów A (plus 10 kolejnych do końca 2007), które nad Irakiem w połowie 2007 wykonywały ok. 5 misji dziennie w łącznym czasie ok. 20 h.

Pierwszy lot właściwego bsl Sky Warrior w wariancie Block 1 ma mieć miejsce 6 grudnia 2007. Pierwszy system złożony z 3-4 bsl, stacji naziemnej (produkcji AAI Corporation, kupionej ostatnio przez Textrona) i systemu przesyłania danych (Tactical Common Datalink, zdolny do transmisji 10-krotnie większej liczby danych niż obecnie używane systemy pracujące w paśmie C) powinien być gotowy do prób w październiku 2007. Block 1 ma być wyposażony także w czujniki atmosferyczne i układ przeciwoblodzeniowy. Sky Warrior ma być rozpoznawczym bsl, uzbrojonym w 4 pociski AGM-114 Hellfire, zdolnym do wykonywania uderzeń w powietrza dla zapewnienia organicznego wsparcia na szczeblu brygada/dywizja US Army / Zdjęcie: GA-ASI

6 czerwca 2007 miał miejsce pierwszy lot bsl Sky Warrior Block 0, będącego właściwym przedprototypem docelowego systemu Block 1. Na 17 tych bsl GA-ASI zdobyło zamówienie w sierpniu 2005. Aparaty Block 0 - 6 sztuk - zostały zamówione później dla szybszego zaspokojenia potrzeb operacyjnych. Kontrakt o wartości 214,4 mln USD na opracowanie Sky Warriora otrzymała w sierpniu 2005 GA-ASI, wspierana przez AAI Corporation i spółkę Sparta.

US Army zamierza zakupić 132 bsl Sky Warrior Block 1. Pierwsze użycie bojowe systemu z bsl Sky Warrior Block 1 jest planowane na 2009. Oryginalnie Sky Warrior nosił oznaczenie Warrior, jednak na skutek protestów spółki Piper Aircraft nazwa uległa zmianie.

W odróżnieniu od Sky Warriora A bsl Sky Warrior Block 1 ma mieć możliwość przenoszenia 2-krotnie większego ładunku (544 kg) i wykonywania lotów z 2-krotnie większą prędkością (ok. 270 km/h). Ma mieć także możliwość korzystania z zasilania pokładowego o mocy do 10 kW w stosunku do obecnie dostępnych 4,9 kW. GA-ASI ma możliwość produkcji 10-12 bsl Predator miesięcznie, i tyle mniej więcej trafia do różnych rządowych użytkowników w USA.

Ostatnio ujawniono, iż ubiegłoroczna katastrofa Predatora B w służbie agencji ochrony granic związana była z faktem, iż operator nie zorientował się, iż silnik jego bsl miał awarię. Sprawa ponownie rozgrzała do czerwoności dysputę o możliwości użytkowania bsl w przestrzeni powietrznej nad obszarami zamieszkałymi, mimo iż katastrofa tego Predatora nie pociągnęła strat w ludziach.

GA-ASI sprzedała dotychczas 250 Predatorów, z czego 165 trafiło do jednostek US Air Force (w tym 11 w wariancie MQ-9A Reaper - patrz Reaper w Afganistanie, jak oznaczany jest używany nad Irakiem I Afganistanem większy Predator B z możliwością przenoszenia do 4 ppk AGM-114 Hellfire i 2 227-kg bomb Paveway naprowadzanych wiązką laserową bądź JDAM korygowanych danymi z GPS; łącznie USAF chce kupić 60 MQ-9B). 5 Predatorów zakupiły Włochy (użyły ich także nad Irakiem).

Departament Obrony USA płaci za Predatora A (RQ-1) wynosi ok. 4 mln USD, zaś za Reapera (MQ-9B) ok. 9 mln USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra