Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowy brytyjski bsl zasilany energią słoneczną

Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, 08 maja 2018

Dzięki umowie zawartej między dwiema brytyjskimi spółkami: BAE Systems i Prismatic, już niebawem powstanie nowy elektryczny bezzałogowy statek latający, który będzie mógł pozostać w powietrzu nawet przez rok, bez konieczności przeprowadzenia obsługi technicznej.

Wizualizacja zasilanego energią słoneczną bsl PHASA-35 / Ilustracja: Prismatic

Inżynierowie z Prismatic i BAE Systems będą współpracować przy projekcie nowego, zasilanego energią słoneczną bezzałogowego statku latającego, operującego na dużej wysokości, o dużej długotrwałości lotu (HALE), znanego jako PHASA-35 (ang. samolot  zasilany energią słoneczną o dużej długotrwałości lotu, operujący na dużej wysokości).

Demonstrator PHASA-35 ma rozpiętość 35 m i masę zaledwie 150 kg. Model w skali 1/4 (nazwany PHASE-8) wykonał pierwszy lot w 2017. Obecnie trwają prace przygotowujące pierwszy bsl do rozpoczęcia prób w locie w 2019.
Bezzałogowiec ma służyć m.in. do obserwacji i żywotnej łączności z odległymi obszarami. Będzie on zasilany wyłącznie energią słoneczną. W ciągu dnia będzie także ładował akumulatory, umożliwiające lot w nocy. Bsl zasilane energią słoneczną mają być znacznie tańszą alternatywą dla konwencjonalnych satelitów (Zephyry dla brytyjskiego resortu obrony , 2016-02-19).

Paul Brooks, założyciel i dyrektor zarządzający Prismatic Ltd, powiedział: PHASA-35 może zrewolucjonizować lotnictwo w sposób, w jaki myślimy o łączności poza zasięgiem wzroku. Wspaniale jest mieć wsparcie spółki ze światowej czołówki technologicznej, takiej jak BAE Systems.

Michael Christie, dyrektor ds. strategii w dziale lotniczym BAE Systems, dodał: Prismatic to rozwijająca się w szybkim tempie i myśląca o przyszłości spółka, a PHASA-35 to doskonały przykład tego, co jej zespół może osiągnąć w krótkim czasie. Chcieliśmy zainwestować w ten program w ramach naszej długoterminowej strategii poszukiwania nowych technologii i rozwiązań dla lotnictwa i kosmonautyki.

Prismatic Ltd jest przedsiębiorstwem z siedzibą w Farnborough w hrabstwie Hampshire, specjalizującym się w projektowaniu, produkcji i dostarczaniu innowacyjnych, wartościowych produktów i systemów dla lotnictwa i kosmonautyki, takich jak bezzałogowe statki latające i małe satelity. Zgodnie z umową BAE Systems zapewni jej specjalistyczną wiedzę w zakresie technologii lotniczych i zarządzania projektami, aby umożliwić wdrożenie projektu PHASA-35 do oferty handlowej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.