Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wycofanie ORP Sokół

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 05 czerwca 2018

Marynarka Wojenna RP zapowiedziała wycofanie ze służby drugiego okrętu podwodnego typu Kobben, ORP Sokół.

W ciągu 16 lat służby pod biało-czerwoną banderą OPR Sokół uczestniczył w wielu międzynarodowych ćwiczeniach m.in. Crown Eagle, Playex, Danex, Passex, Steadfast Jazz oraz w manewrach Sił Odpowiedzi NATO. Pięciokrotnie brał udział w ćwiczeniu Baltops. W okresie od 27 grudnia 2006 do 30 marca 2007, w ramach PKW Kondor, część załogi ORP Sokół brała udział w natowskiej operacji antyterrorystycznej Active Endeavour na Morzu Śródziemnym / Zdjęcie: 3. Flotylla Okrętów

8 czerwca o godzinie 10:00 w Porcie Wojennym w Gdyni Oksywiu odbędzie się uroczystość opuszczenia bandery na okręcie podwodnym ORP Sokół (294), typu Kobben. Jest to druga z czterech jednostek tego typoszeregu, która zostanie wycofywana ze służby w Marynarce Wojennej RP.

W uroczystości wezmą udział przedstawiciele dowództwa 3. Flotylli Okrętów, kadra Dywizjonu Okrętów Podwodnych, załoga okrętu i zaproszeni goście. Zgodnie z ceremoniałem bandera opuszczona przez dowódcę okrętu przekazana zostanie do Muzeum Marynarki Wojennej. Po wycofaniu z eksploatacji ORP Sokół jako obiekt muzealny zostanie przekazany Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Pod koniec ub.r. opuszczono banderę na pierwszym z polskich Kobbenów, ORP Kondor (297, Opuszczenie bandery na ORP Kondor , 2017-12-21). Stopniowe wycofywanie OP typu Kobben z linii, przy jednoczesnej przeciągającej się naprawie ORP Orzeł (Rocznica podniesienia bandery na ORP Orzeł, 2017-04-28), oznacza że flota podwodna MW RP staje w obliczu coraz większego problemu związanego już nie tylko z realizacją zadań operacyjnych, ale nawet utrzymaniem i szkoleniem załóg okrętów.

Na podstawie informacji 3.FO


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.